Pawilon Czterech Kopuł po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 18:00
Ponownie otwarty wrocławski budynek oferuje ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
Audio
  • Pawilon Czterech Kopuł po remoncie (Magazyn europejski/Dwójka)
Pawilon Czterech Kopuł wybudowany został na początku XX w. na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia
Pawilon Czterech Kopuł wybudowany został na początku XX w. na terenach wystawowych we wschodniej części WrocławiaFoto: Barbara Maliszewska/wikimedia/cc

Koszt jego remontu i adaptacji pochłonął prawie 85 mln zł. Dwie trzecie inwestycji sfinansowała UE, a resztę samorząd województwa dolnośląskiego. Po latach gruntownego remontu, poddawany jest teraz aranżacji, oficjalne otwarcie odbyło się przed tygodniem. - To bardzo ważna data w historii naszej instytucji i Wrocławia - mówił dyrektor muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski i jego zastępczyni dr Barbara Banaś.

***

Niebawem poznamy laureatów nagród Unii Europejskiej i Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego za 2016 rok. Wyróżnienia przyznawane są architektom, rzemieślnikom, ekspertom ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszom, szkołom, społecznościom lokalnym, właścicielom obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediom. - Europejska Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa jest przyznawana od 2002 roku i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem - powiedziała sekretarz kapituły Elena Bianchi.

***

Eastern Partnership Culture and Creativity Programme, czyli kultura i kreatywność w regionie Partnerstwa Wschodniego - od czerwca 2015 roku instytucje z państw członkowskich Unii starają się pomóc krajom wschodniej Europy i Azji w zrównoważonym rozwoju sektora kultury. Dzięki środkom z budżetu Unii Europejskiej działacze i eksperci ze świata kultury pomogą naszym wschodnim sąsiadom w rozwoju badań i mechanizmów gromadzenia danych, rozwoju kompetencji kulturowych, podnoszeniu świadomości kulturowej oraz zapewnieniu możliwości współpracy międzynarodowej w obszarze kultury. - Każdy z krajów Partnerstwa Wschodniego stawia przed nami inne wyzwania - podkreślali Joanna Bednarek i Aleksander Pałasiński z Narodowego Centrum Kultury.

***

Tematy z prasy europejskiej dotyczące UE zrelacjonowali natomiast nasi korespondenci.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 3.10.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/asz

Czytaj także

Narodowe Forum Muzyki tuż przed otwarciem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 14:56
4 września we Wrocławiu odbędzie się oficjalne otwarcie jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Jako pierwsza w nowym gmachu wystąpi wrocławska orkiestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe oblicze Zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 12:00
Od roku trwają tam prace remontowo-konserwatorskie. Na ich temat Jolanta Danak rozmawiała z dyrektorem muzeum Witem Karolem Wojtowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postaw na rozwój. Europejski konkurs dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 15:44
W Dwójce opowiedzieliśmy m.in. o projekcie "Rozwój ma wiele twarzy" przeznaczonym dla szkół, a ogłoszonym przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opery do oglądania, bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:08
Od maja tego roku najważniejsze instytucje z całej Europie udostępniają swoje spektakle za darmo na portalu The Opera Plaform.
rozwiń zwiń