Narodowe Forum Muzyki tuż przed otwarciem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 14:56
4 września we Wrocławiu odbędzie się oficjalne otwarcie jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Jako pierwsza w nowym gmachu wystąpi wrocławska orkiestra.
Elewacja siedziby Narodowego Forum Muzyki przy placu Wolności we Wrocławiu
Elewacja siedziby Narodowego Forum Muzyki przy placu Wolności we WrocławiuFoto: P. Ludwina/wikimedia/cc

Budowa Narodowego Forum Muzyki pochłonie ponad 400 milionów złotych – ile dokładnie – trudno powiedzieć. Wiadomo jedynie, że 150 milionów ma wynieść dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ze środków unijnych miasto będzie musiało rozliczyć się do końca roku. O tym przedsięzięciu w rozmowie z Tomaszem Mościckim opowiadał Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

***

Archeologiczne i artystyczne wyobrażenia smoków można oglądać na wystawie "Dwa oblicza smoka" w Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentacja, inspirowana legendą, konfrontuje pogańskie i chrześcijańskie wizerunki potwora. To część projektu "Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu", realizowanego dzięki środkom m.in. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jego celem jest zbadanie smoczej groty, jej geologicznej formy, ale także znaczenia kulturowego.
Wystawa jest owocem wspólnych badań i pracy archeologa - Beaty Kwiatkowskiej-Kopki oraz historyk sztuki Agnieszki Janczyk. Tytuł "Dwa oblicza smoka" oraz koncepcję wawelskiej ekspozycji tłumaczyła Agnieszka Janczyk w rozmowie z Barbarą Schabowską.

***

"Cyfrowe Śląskie" - pod taką nazwą kryje się nowa inicjatywa Zarządu Województwa Śląskiego, której celem jest cyfryzacja zasobów kulturowych, naukowych, planistycznych, geodezyjnych i kartograficznych. Dofinansowanie będą mogły uzyskać także projekty dotyczące tworzenia systemów i aplikacji przyczyniających się do zwiększenia dostępu do cyfrowych usług publicznych. O tym, jakie znaczenie dla regionu ma ten pomysł, opowiedział w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem Aleksander Łysko z Regionalnego Obserwatorium Kultury.

***

Tematy dotyczące UE w prasie europejskiej zrelacjonowali natomiast nasi korespondenci z Brukseli i Londynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 13.30

mc/bch

Czytaj także

Jak brzmiała przedwojenna ulica Gęsia?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:00
Przebiegała ona w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego budynku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Czy uda się ją znowu usłyszeć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd prowadzi Brama Poznania?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 14:00
Rozmowa o centrum Brama Poznania, które chce prezentować najdawniejszą historię Polski w sposób nowoczesny i atrakcyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć Niewidzialny Most?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 14:00
W "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy m.in. o wyjątkowym spotkaniu Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
rozwiń zwiń