Człowiek, który zmontował sukcesy Szumowskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 15:43
W "Magazynie europejskim" Małgorzata Szumowska opowiedziała o swojej wieloletniej współpracy z montażystą Jackiem Drosio.
Audio
  • Magazyn europejski: m.in. o Europejskiej Nagrodzie Filmowej dla Jacka Drosio oraz o Stole Powszechnym (Dwójka)
Małgorzata Szumowska i Jacek Drosio są partnerami także w życiu prywatnym (zdj. ilustracyjne)
Małgorzata Szumowska i Jacek Drosio są partnerami także w życiu prywatnym (zdj. ilustracyjne)Foto: Bart/wikimedia/cc-by-2.0

Zdobył on tegoroczną Europejską Nagrodę Filmową za pracę przy obrazie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało". Jacek Drosio to stały współpracownik reżyserki. Odpowiadał za montaż również jej innych filmów: "W imię...", "Sponsoring", "33 sceny z życia" czy "Ono". O tym, czym wyróżnia się praca laureata, z Małgorzatą Szumowską rozmawiał Dawid Dziedziczak.

***

Problemy związane z falą uchodźców to chyba największy z obecnych problemów UE. Do działań związanych z jego rozwiązywaniem włączają się instytucje kultury. W miniony weekend w Teatrze Powszechnym w Warszawie zainaugurowano Stół Powszechny. W programie znalazło się m.in. spotkanie "Śniadanie na Lampedusie" z włoską grupą teatralną Cantieri Meticci z Bolonii tworzoną przez uchodźców i migrantów. Pochodzą oni z całego świata - Erytrei, Somalii, Kamerunu, Maroka, a pod kierunkiem Pietro Floridy tworzą zespół teatralny. W Warszawie członkowie zespołu Cantieri Meticci spotkali się z publicznością i opowiadali o swoich ojczyznach i pracy w zespole. Monika Pilch rozmawiała wtedy z Larą Jupą z Kamerunu i Junesem Elbuzarim z Maroka oraz założycielem zespołu Pietro Floridą.

***

O tym, jak Unia Europejska przyczynia się do tego, że coraz więcej materiałów zgromadzonych w polskich archiwach państwowych trafia do internetu i może być udostępnianych w formie skanów, w rozmowie z Bartoszem Pankiem opowiedzieli Beata Herdzin, dyrektor Archiwów Państwowych w Toruniu, i dr Andrzej Biernat z naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

***

A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej? O tym - nasi korespondenci z Londynu i Berlina.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 31.10.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/mm

Czytaj także

All About Freedom. Jak dziś smakuje wolność?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 15:53
Tego będzie można się dowiedzieć na festiwalu, który po raz dziewiąty odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy w procesie. Granty i dystrybucja

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 17:37
Dzięki portalowi Film New Europe dowiemy się o pierwszych zdjęciach do filmu. Nie znajdziemy natomiast informacji o nagrodach ani recenzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratunek dla cmentarza Na Rossie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 18:59
W "Magazynie europejskim" opowiadaliśmy m.in. o renowacji, z funduszy unijnych, zabytkowej wileńskiej nekropolii.
rozwiń zwiń