Polskie Radio
Section05
dystrybucja

Infrastruktura energetyczna wzbogacona o nowy gazociąg. "Strategiczne 308 km w centralnej części kraju"

Gazociąg Gustorzyn - Wronów o długości 308 km został ukończony. Łączy tłocznię gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Jest to najdłuższa inwestycja liniowa zrealizowana w tym roku przez GAZ-SYSTEM. Gazociąg zasili w gaz centralną Polskę, zwiększy elastyczność systemu przesyłowego, a także umożliwi przyłączenie kolejnych odbiorców do sieci przesyłowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny dystrybucja bezpieczeństwo energetyczne inwestycje ministerstwo klimatu

Izera chce dotrzeć do klienta. Jak będzie wyglądała sprzedaż polskiego elektryka?

ElectroMobility Poland, właściciel marki Izera, planuje zbudować nowoczesny, efektywny i "lekki" system dystrybucji oparty na sprzedaży w internecie, a także nowoczesne formy sprzedaży bezpośredniej, takie jak m.in. zlokalizowane w miastach concept stores czy mobilne pop-up stores. Koncepcja sprzedaży, nad którą pracuje EMP, wpisuje się w zmiany, które w ostatnich latach zachodzą na rynku motoryzacyjnym, i ma stanowić atut w podjęciu konkurencji rynkowej przez nową markę z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody elektryczne samochody sprzedaż handel elektromobilność kierowcy motoryzacja rynek dystrybucja

Zakaz eksportu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Minister Buda: dotyczy to także tranzytu

- Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy ma charakter pełny i oznacza również zakaz tranzytu przez Polskę tych towarów - poinformował w niedzielę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W sobotę weszło w życie rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo eksport import zboże żywność Ukraina POLSKA społeczeństwo handel dystrybucja logistyka

Transformacja energetyczna musi przyspieszyć. Wiceprezes EBI: to nie tylko produkcja energii

Wszyscy zgadzamy się, że transformacja energetyczna jest konieczna i musi nastąpić jej przyspieszenie. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że gaz, energia, a nawet żywność mogą być użyte jako broń - powiedziała wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) prof. Teresa Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna OZE dystrybucja finansowanie Unia Europejska

Premier Morawiecki: nie straszymy, jak opozycja, działamy, dlatego węgla jest dziś w Polsce pod dostatkiem

Szef rządu podsumował sytuację związaną z pozyskiwaniem i dystrybucją węgla dla mieszkańców Polski. Jak podkreślił "węgla mamy dziś pod dostatkiem". Przypomniał o tym, jak politycy opozycji straszyli, że surowca zabraknie. - To jednak polityka, której stawiamy opór poprzez nasze realne działanie - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki węgiel bezpieczeństwo energetyczne dystrybucja

Program dystrybucji węgla przez samorządy. Paweł Szrot zapowiedział decyzję prezydenta ws. ustawy

- Według mojej wiedzy prezydent Andrzej Duda jeszcze nie podpisał ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy, ale myślę, że zrobi to w najbliższych dniach - powiedział Polskiej Agencji Prasowej  szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - To nie jest w żaden sposób zagrożone - oświadczył.
Zobacz więcej na temat:  węgiel dystrybucja samorząd bezpieczeństwo energetyczne prezydent ustawa POLSKA polityka

Dystrybucja węgla przez gminy. Rabenda: wniosek złożony teraz oznacza odbiór w przyszłym tygodniu

- Zakładając, że nowe gminy w tym tygodniu podpiszą umowę, to w przyszłym tygodniu mogą odbierać węgiel ze swoich punktów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  węgiel dystrybucja energia samorząd pieniądze POLSKA polityka Katarzyna Gójska Ministerstwo Aktywów Państwowych Karol Rabenda GOSPODARKA

Senat zajmie się ustawami dotyczącymi cen energii. Dyskusja i głosowanie pierwszego dnia posiedzenia

Pilne rządowe ustawy dotyczące cen energii będą omawiane i prawdopodobnie głosowane w środę, w pierwszym dniu posiedzenia Senatu. Nie będzie żadnego opóźnienia - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i firm oraz ustawę dotyczącą preferencyjnego zakupu paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna węgiel ceny dystrybucja samorząd Sejm Senat energetyka