Historia tu i teraz. "Nowa Europa" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 19:00
W "Magazynie europejskim" opowiedzieliśmy m.in. o wystawie zdjęć Paula Grahama w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Audio
  • Historia tu i teraz. "Nowa Europa" w Krakowie (Magazyn europejski/Dwójka)
Paul Graham, Madryt, 1989 (jednoręki mężczyzna), z cyklu Nowa Europa  Paul Graham. Dzięki uprzejmości PaceMacGill Gallery, Nowy Jork
Paul Graham, Madryt, 1989 (jednoręki mężczyzna), z cyklu Nowa Europa © Paul Graham. Dzięki uprzejmości Pace/MacGill Gallery, Nowy JorkFoto: materiały prasowe/Miesiąc Fotografii w Krakowie

Cykl "Nowa Europa" powstał w latach 1986–1992 podczas serii podróży przez dziewięć zachodnioeuropejskich krajów - Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Anglię oraz Irlandię Północną - i został opublikowany w formie albumu w 1993 roku. Realizując ten projekt, Graham badał napięcia, które odczuwał on i jego pokolenie, z jednej strony związane z przyszłością Europy, a z drugiej w odniesieniu do najnowszej historii kontynentu - od II wojny światowej po upadek muru berlińskiego. Prezentowane w Krakowie fotografie powstały ponad dwadzieścia lat temu, ale do przemian ustrojowych i społecznych, które wówczas miały miejsce, wracamy do dziś - zapowiada kurator Lars Willumeit.

***

W audycji opowiadaliśmy także o budowie obiektu Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska. Inwestycja została zrealizowana ze środków budżetu miasta oraz przy wsparciu funduszy zewnętrznych. W ramach unijnej dotacji Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego miasto otrzymało na jej budowę 32,7 mln złotych. Obiekt Filharmonii to I etap przedsięwzięcia. Jego koszt to 138 mln złotych. Oddany do użytku w maju 2011 roku budynek znajduje się jednak na uboczu. O tym, jak połączyć filharmonię z centrum, dyskutowali studenci, którzy przyjechali do Gorzowa na warsztaty Architektour. W prezentacji wzięli udział m.in. architekt Dariusz Górny, wiceprezydent miasta Jacek Szymankiewicz oraz lider grupy warsztatowej Adrian Krężlik.

***

Wysłuchaliśmy ponadto rozmowy z Lucianem Boią o jego książce "Dlaczego Rumunia jest inna?". Boia przygląda się historii i współczesności Rumunii raczej problemowo niż chronologicznie. Opisując wybrane zagadnienia, pokazuje również proces wpisywania ich w tożsamość rumuńską, wskazuje odmienne perspektywy i przytacza dyskusje, które im towarzyszyły. Z autorem rozmawiał Bartosz Panek.

***

A jakie tematy związane z UE znalazły się w prasie europejskiej - o tym opowiadali nasi korespondenci z Londynu i Brukseli.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 21.05.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak działa to, co fotograficzne?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" odwiedziła nas Agnieszka Dwernicka, dyrektor rozpoczynającego się festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Stolica Kultury: ludzie i technologie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 15:00
Wystawy, performance i warsztaty zaplanowano w ramach międzynarodowego projektu Eco Expanded City, części programu ESK 2016.
rozwiń zwiń