Rusza Biennale Młodej Sztuki Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 14:09
We Wrocławiu otwarto unikatową wystawę promującą aktualne trendy w młodej sztuce. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Audio
  • Rusza Biennale Młodej Sztuki Europejskiej (Magazyn europejski/Dwójka)
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej zostało zorganizowane przez Galerię Miejską we Wrocławiu we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy zabytkowej Hali Stulecia
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej zostało zorganizowane przez Galerię Miejską we Wrocławiu we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy zabytkowej Hali StuleciaFoto: Rafał Próchniak/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Na wystawie można oglądać prace ponad 50 artystów z kilkunastu krajów będące odzwierciedleniem najnowszych nurtów sztuki europejskiej. Tegoroczna odsłona Biennale Młodej Sztuki Europejskiej rozpoczęła się jesienią 2015 r. w podparyskim Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd w kwietniu przemieściła się do Danii. Z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę, a w 2017 r. do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. O tym wszystkim opowiadała kuratorka polskiej sekcji Biennale - Ewa Sułek.

Poza tym w audycji:

Projekt Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych, który został realizowany przez Bibliotekę Śląską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, finansowanego ze środków unijnych. Powstały specjalne pracownie, które zajmują się digitalizacją zbiorów (jedną z nich prowadzą seniorzy sanitariusze, którzy z wolnym czasie dokonują skanu starych druków). O szczegółach tego projektu opowiadała Agnieszka Michalska z Biblioteki Śląskiej.

Wystawa zabytków związanych z życiem codziennym w dawnych wiekach – można ją od niedawna oglądać w gdańskiej Twierdzy Wisłoujście. To efekt wieloletnich prac archeologicznych na terenie twierdzy, czyli jednego z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W czasie wizyt w mieście twierdzę odwiedzał niemal każdy krajowy i zagraniczny dostojnik. Byli tu m.in. Zygmunt III Waza, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński oraz Sasowie - August II i August III. O tym, co czeka odwiedzających, opowiadali Andrzej Gierszewski oraz Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W audycji także była mowa o tym, jakie tematy dotyczące UE znalazły się w europejskiej prasie.

***
Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 2.07.2016

Godzina emisji: 15.30 

jp

Czytaj także

Nowe oblicza warszawskich muzeów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 14:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne dzięki środkom pozyskanym z UE prezentuje się zwiedzającym w zupełnie nowej odsłonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztolnia Królowa Luiza otworzy się dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:33
Do końca roku zostanie oddana pięciokilometrowa trasa wiodąca przez wyrobiska sztolni w Zabrzu. Więcej w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekran+, czyli warsztaty dla filmowych profesjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:00
Zagraniczni goście, dziewięć planów filmowych i konsultacje mistrzowskie dla uczestników programu - tak w ogólnych zarysach wygląda trzecia, ostatnia już sesja międzynarodowego programu szkoleniowego Ekran+.
rozwiń zwiń