Opery do oglądania, bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 18:08
Od maja tego roku najważniejsze instytucje z całej Europie udostępniają swoje spektakle za darmo na portalu The Opera Plaform.
Audio
  • Magazyn europejskości: Opera Europa, Europejskie Dni Dziedzictwa i Obywatelskość 2.0 (Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/alexandria/domena publiczna

- Dzięki funduszom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej, możemy nie tylko oglądać dzieła największych mistrzów opery w dowolnym momencie, ale też obserwować na ekranie komputera spektakle transmitowane na żywo - cieszą się: Kasper Holten - dyrektor Royal Opera House w Londynie, Paola Giunti z Teatro Regio di Torino oraz Luke O'Shaughnessy z sieci Opera Europa. Więcej o projekcie w nagraniu "Magazynu europejskiego".

W audycji ponadto poruszyliśmy temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na obiekty, które często bezpowrotnie giną na naszych oczach, a które można jeszcze uratować. - Chodzi nie tylko o budynki i dzieła sztuki, ale także pamiątki, fotografie, pamiętniki - informuje Wioletta Łabuda-Iwaniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Mówiliśmy też o projekcie Obywatelskość 2.0 - pod tym hasłem odbywa się polsko-litewski projekt badawczy, który został dofinansowany z budżetu UE. - Jego owocem będzie niecodzienna publikacja, która oprócz tekstów zawierać będzie multimedialne odnośniki - opowiadają Mateusz Sikora, Marcelina Jakimowicz, Kalina Sobierajska, doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczący w przedsięwzięciu.

Uchodźcy i imigranci zarobkowi w UE - to najważniejszy w tym tygodniu temat w prasie europejskiej. Komentarze belgijskich i brytyjskich gazet śledzili Beata Płomecka i Adam Dąbrowski.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 19.09.2015

Godzina emisji: 15.00

bch/mm

Czytaj także

Narodowe Forum Muzyki tuż przed otwarciem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 14:56
4 września we Wrocławiu odbędzie się oficjalne otwarcie jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Jako pierwsza w nowym gmachu wystąpi wrocławska orkiestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe oblicze Zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 12:00
Od roku trwają tam prace remontowo-konserwatorskie. Na ich temat Jolanta Danak rozmawiała z dyrektorem muzeum Witem Karolem Wojtowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postaw na rozwój. Europejski konkurs dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 15:44
W Dwójce opowiedzieliśmy m.in. o projekcie "Rozwój ma wiele twarzy" przeznaczonym dla szkół, a ogłoszonym przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń