"Młode skóry". Debiut, jaki w Polsce nie mógłby mieć miejsca

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 16:30
- Bohaterowie Colina Barretta wiodą dość podłe żywoty, ale autor ich uskrzydla, daje im głos, pokazuje w chwilach, gdy coś czują - mówi o opowiadaniach Irlandczyka Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Colin Barrett i Hilary Mantel. Spotkanie pod znakiem opowiadań (Czytelnia/Dwójka)
Debiutancka książka Colina Barretta została nagrodzona Frank OConnor International Short Story Prize, The Rooney Prize for Irish Literature oraz The Guardian UK First Book Award.
Debiutancka książka Colina Barretta została nagrodzona Frank O’Connor International Short Story Prize, The Rooney Prize for Irish Literature oraz The Guardian UK First Book Award. Foto: PAP/Photoshot/Guillem Lopez

Siedem opowiadań, które wydało Igloo w zbiorze "Młode skóry", wywołało burzliwą dyskusję naszych ekspertów. - Irlandia to kraj "w połowie drogi" między światem brytyjskim a amerykańskim. I to widać w tych opowiadaniach. Czułem w nich literaturę amerykańską. Na szczęście autor nie poszedł w sarkazm, ironię i mruganie oczkiem - mówił Piotr Kofta.

Czytaj i słuchaj także >>>

Zadie Smith 1200.jpg
Opowiadania Smith. Banalne i pełne oczywistości?

Colin Barrett zadebiutował "Młodymi skórami" w 2013 roku i na rynku anglosaskim uznano go za objawienie. Zdaniem krytyka powstanie w Polsce takiej - napisanej o ludziach z prowincji z perspektywy człowieka z prowincji – książki wydaje się niemożliwe. - Nie ma tu paternalizmu i pogardy - zgodził się z Magdaleną Miecznicką. Mówili też o tym, co opowiadania Barretta odróżnia go od tekstów Doroty Masłowskiej.

W audycji rozmawialiśmy także o zbiorze opowiadań brytyjskiej pisarki Hilary Mantel, dwukrotnej laureatki Nagrody Bookera. Tom "Zamach na Margaret Thatcher" ukazał się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta (pisarze i krytycy literaccy)

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 14.30

asz/mm

Czytaj także

"Jeden z nas". Książka (nie tylko) o Breiviku

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:32
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy świeże przekłady norweskich książek. Jedną z nich jest historia sprawcy masakry na wyspie Utoya Andersa Breivika i jego ofiar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uległość" według Michela Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 15:00
O nowej powieści słynnego pisarza w Dwójkowej "Czytelni" rozmawialiśmy z Piotrem Koftą i Magdaleną Miecznicką.
rozwiń zwiń