Polskie Radio
Section05
Anders Breivik

10. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Premier Norwegii: trzeba umocnić się przeciw mowie nienawiści

- Nie wolno pozostawiać nienawiści bez odpowiedzi - powiedziała premier Norwegii Erna Solberg w czwartek podczas pierwszej z zaplanowanych na ten dzień uroczystości w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utoya, w których w sumie zginęło 77 osób.
Zobacz więcej na temat:  Anders Breivik broń zabójstwo terroryzm śmierć Norwegia ŚWIAT Europa Oslo rocznica

Dziewiąta rocznica wydarzeń na wyspie Utoya. Masakra w Norwegii wstrząsnęła światem

77 ofiar śmiertelnych i ponad 200 rannych - to bilans krwawych zamachów w norweskiej stolicy, Oslo i na wyspie Utoya. 22 lipca 2020 roku mija dziewięć lat od masakry, za którą odpowiedzialny jest Anders Behring Breivik. - Od II wojny światowej w naszym kraju nie popełniono zbrodni o takim zasięgu - mówił po masakrze ówczesny premier Norwegii Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anders Behring Breivik Anders Breivik zamach Norwegia

77 ofiar Andersa Breivika. Najmłodsze miały 14 lat

14-letnia Sharidyn Svebakk-Bohn i jej rówieśnik Johannes Buo to najmłodsze ofiary norweskiego zamachowca Andersa Breivika. Oboje zginęli na wyspie Utoya. Najstarszą ofiarą była 61-letnia Hanna M. Orvik Endresen, która straciła życie w wybuchu w Oslo. Breivik zabił 41 dziewcząt i kobiet oraz 36 chłopców i mężczyzn. Pełną listę 77 zabitych opublikowała tuż po atakach norweska telewizja TV2.
Zobacz więcej na temat:  Anders Breivik Norwegia ŚWIAT terroryzm Europa