"Las nie uprzedza". Spór o pisanie o podróżach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 12:00
- To bardzo nietypowy reportaż, bo nie skupia się na tym, co zwykle reporterów interesuje – zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Krzysztofa Środy "Las nie uprzedza".
Audio
  • Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta recenzują książki "Las nie uprzedza" Krzysztofa Środy oraz "Krivoklat" Jacka Dehnela (Czytelnia/Dwójka)
Zapiski Krzysztofa Środy z Czeczenii i Maroka są opowieścią  o naturze świata oraz przenikaniu się strachu, brutalności i delikatności (zdjęcie ilustracyjne)
Zapiski Krzysztofa Środy z Czeczenii i Maroka są opowieścią o naturze świata oraz przenikaniu się strachu, brutalności i delikatności (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Fr Maxim Massalitin Follow/Wikimedia/CC BY-SA 2.0

Najnowsza książka Środy jest opowieścią o podróżach po Czeczenii i Maroku. Jednak nie chodzi tu o dokładne przedstawienie tych krajów, ale o swego rodzaju impresje i wspomnienia. - Nie biorę takiej książki po to, by dowiedzieć się czegoś o opisywanych miejscach, bo wiem, że aby naprawdę je poznać, musiałbym tam sam pojechać – powiedział Piotr Kofta. Walor zasadza się tu na tym, co pisarz wybiera, i co go interesuje.

Innego zdania była Magdalena Miecznicka, która zarzuciła pisarzowi brak skupienia się na realiach i życiu ludzi. - Ta opowieść wyjaśniła mi, dlaczego nie cierpię książek o podróżach – podkreśliła krytyk.

W audycji rozmawialiśmy także o powieści "Krivoklat" Jacka Dehnela.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 12.30

mz/bch

Czytaj także

W labiryncie Ursynowa. "Bloki w słońcu" Lidii Pańków

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:00
W "Czytelni" dyskutowaliśmy o reportażach "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego" Lidii Pańków oraz "Polak sprzeda zmysły" Konrada Oprzędka
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nagromadzenie przykrości". Knausgård po raz czwarty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 19:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o kolejnym wydanym po polsku tomie cyklu "Moja walka". Dwójkowi recenzenci zwrócili uwagę m.in. na "fizjologiczny ekshibicjonizm" utworu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczucia są niebezpieczne". Opowiadania o nieszczęśliwych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:30
- Fala frustracji, proces przetrwania traumy nadal trwa w literaturze chińskiej - zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Yiyun Li "Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna".
rozwiń zwiń