REKLAMA

Absurdy i koszmary ZSRR w nowych książkach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 18:00
W "Czytelni" Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta zrecenzowali przekłady dwóch powieści o Związku Radzieckim - jedna z nich powstała w 1930 roku, druga zaledwie dwa lata temu.
Audio
  • "Dół" Andrieja Płatonowa i "Ćma" Katji Kettu. Absurdy i koszmary ZSRR w nowych książkach (Czytelnia/Dwójka)
Fragmenty okładek książek Ćma Katji Kettu (Świat Książki) i Dół Andrieja Płatonowa (Czarne)
Fragmenty okładek książek "Ćma" Katji Kettu (Świat Książki) i "Dół" Andrieja Płatonowa (Czarne)Foto: materiały prasowe
dol ff.jpg

Pierwsza książka to "Dół", jeden z najwybitniejszych tekstów Andrieja Płatonowa (1899-1951) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego. Wydawnictwo Czarne tak zachęca do sięgnięcia po tę publikację: "Andriej Płatonow jest dziś stawiany obok Tołstoja, Czechowa, Szołochowa czy Bułhakowa. Ale gdy powstawały jego książki - wywrotowe, ponuro prześmiewcze, obnażające absurd aparatu władzy i dogmatów - nie mogły się odbić szerokim echem. Sam Stalin doprowadził do zakazu ich publikacji. Z tego powodu ukończony w 1930 roku »Dół« po raz pierwszy ukazał się w druku dopiero w emigracyjnym czasopiśmie niemal trzydzieści lat później, a do tego czasu powieść była znana wyłącznie z odpisów. Adam Pomorski sięgnął do uważanej za najwiarygodniejszą wersji powieści wydanej przez Rosyjską Akademię Nauk w 2000 roku".

Z kolei wydana przez Świat Książki "Ćma" współczesnej fińskiej pisarki Katji Kettu opowiada dzieje nastoletniej Finki Irgi Malinen, która po romansie z radzieckim agitatorem zachodzi w ciążę, następnie zaś wyrusza w podróż, która zaprowadza ją w nieoczekiwane miejsce.

ĆMA-OKŁADKA ff.jpg

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 12.30

mc/bch

Czytaj także

"Nostalgia" Cărtărescu. "Wór ze wszystkim, co było na warsztacie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Ta książka nosi wszystkie wady zbyt ambitnych debiutów. Stanowczo tu za dużo słów - mówił Piotr Kofta o zbiorze opowiadań Mircei Cărtărescu "Nostalgia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimowe królestwo" 70 lat po premierze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 14:41
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o przełożonej przez Jacka Dehnela prozatorskiej książce znakomitego brytyjskiego poety Philipa Larkina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarna trasa". Typowy kryminał z Doliny Aosty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:30
- Bardzo lubię, gdy książka kryminalna nie ma specjalnych ambicji bycia literaturą zawierającą refleksje natury społecznej i politycznej. I to mi się właśnie w tej historii podoba - podkreśliła Magdalena Miecznicka, opowiadając o kryminale włoskiego pisarza Antonio Manziniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak jak Wietnam. Antywojenna opowieść Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 14:30
- Nic w tej książce nie wskazuje, że minęło 40 lat od tamtej interwencji. Powieść ta powiela klisze liberalnego myślenia o zaangażowaniu amerykańskim w Wietnamie - oceniał w Dwójce Piotr Kofta "Długi marsz w połowie meczu" Bena Fountaina.
rozwiń zwiń