Iweala Uzodinmna i Donal Ryan. Poszukiwanie lepszego świata

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:00
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Ani złego słowa" amerykańskiego pisarza Iweala Uzodinmy oraz "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" Donala Ryana - irlandzkiego prozaika.
Audio
  • "Ani złego słowa" Iweala Uzodinma, "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" Donal Ryan (Czytelnia/Dwójka)
Książki Dwadzieścia jeden uderzeń serca i Ani złego słowa
Książki "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" i "Ani złego słowa"Foto: Mat. promocyjne

"Ani złego słowa" to nagradzana powieść o odmienności, imigracji i brutalności policji, ale także potędze słów i o tym, kto ma prawo mówić otwarcie o sobie i innych ludziach. Iweala Uzodinmna opisuje życie syna nigeryjskich imigrantów, Niru, który wiedzie z pozoru idealne życie. Chodzi do kościoła, wierzy w Boga, jest wybitnym sportowcem, a jesienią idzie na Harvard. Niru nie jest jednak taki, jak wymarzył sobie jego konserwatywny ojciec. Chłopak skrywa tajemnicę, za sprawą której wyruszy w podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości: przez szalone imprezy z zakochaną w nim Meredith i pierwsze inicjacje, po mroczne nowojorskie kluby, aż do dramatycznego finału. Iweala Uzodinmna został zaliczony do grona 20 najzdolniejszych młodych powieściopisarzy amerykańskich.

Powieść "Dwadzieścia jeden uderzeń serca" Donala Ryana nagrodzono Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, "The Guardian" uznał ją za najlepszy debiut, a Irish Book Awards przyznał jej tytuł Książki Roku. Efekty irlandzkiego kryzysu ekonomicznego docierają też na prowincję. Upada miejscowa firma budowlana, a wraz z nią rozpada się złudzenie stabilizacji i wspólnoty. Pojawiają się akty przemocy, poczucie krzywdy i bezbronności. Donal Ryan proponuje wielogłosową narrację. Budowlańcy i ich żony, zatroskane matki i ojcowie, młodzi ludzie, którzy marzą o wyrwaniu się do lepszego świata – wszyscy oni muszą zmierzyć się z dezintegracją ich małej społeczności.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła:  Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe/am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:18
- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze rządy wolnej Polski, czyli gry i zaułki władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:03
- Trzydzieści lat to dobra perspektywa do opisywania głębokiego przełomu w naszej historii. To właściwie dopiero początek tego opisywania. Moja książka jest jedną z pierwszych, które w klasycznym kanonie historycznym, w oparciu o źródła archiwalne i relacje próbują opisać to, co działo się po 1989 roku - mówił w Dwójce prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Garetha Jonesa. Niewesoła, prawdziwa, pouczająca

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:12
- Moja książka opowiada o losach człowieka, który w czasie swojej działalności dziennikarskiej odkładał poglądy na bok, by ujawniać prawdę zarówno tę wygodną, jak i tę niechcianą. Gareth Jones walczył o to, by ta prawda ujrzała światło dzienne - mówił w Dwójce Mirosław Wlekły, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo".
rozwiń zwiń