Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:18
- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Audio
  • Prof. Maria Olszewska o Narodowym Czytaniu (Poranek Dwójki)
Иллюстрационное фото Foto: Mat. prasowe

W całej Polsce 7 września rozpocznie się Narodowe Czytanie. Z okazji 8. odsłony wydarzenia para prezydencka wybrała osiem polskich nowel. Wydarzenia kulturalne w całej Polsce skupią się na tekstach m.in. Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa i Brunona Schulza. Wybrane utwory to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. - Na przykład "Dobra pani" Orzeszkowej jest tekstem, który ma charakter dydaktyczny. Jest oparty na pouczeniu tych warstw wyższych, szczególnie kobiet, do których Orzeszkowa przede wszystkim kierowała swoje utwory: "pamiętajcie, żebyście były ludzkie w stosunku do innych ludzi" - podkreślała prof. Maria Olszewska.

Który z ośmiu tekstów prof. Maria Olszewska uważa ona za najbardziej niezwykły? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Maria Olszewska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 7.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/pg

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 18:54
- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:28
W audycji "Strefa Literatury" przypadającej w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozmawialiśmy o twórczości pisarzy, dla których była ona przełomowym wydarzeniem determinującym ich twórczość.
rozwiń zwiń