REKLAMA

Co łączy literaturę słowacką i węgierską?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 20:53
W audycji "Czytelnia" zrecenzujemy dwie książki: "Wtedy w Loszoncu" słowackiego pisarza Petera Balko (debiut) oraz "Nie ma i lepiej, żeby nie było" autorstwa węgierskiej pisarki Ediny Szvoren.
Audio
  • "Wtedy w Loszoncu" Petera Balko i "Nie ma i lepiej, żeby nie było" Ediny Szvoren (Czytelnia/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mat. prasowe

"Wtedy w Loszoncu" to historia przyjaźni dwóch chłopców, Słowaka Lewiatana i Węgra Kapii, i jednocześnie kronika życia małego, tętniącego życiem miasteczka na pograniczu węgiersko-słowackim, opowiedziana z perspektywy dziecka obserwującego świat nieuzbrojonym w cynizm okiem. Lewiatan to spokojny grubasek, szkolny prymus, który zawsze trzyma się ustalonych reguł. Kapia jest jego przeciwieństwem – to zafascynowany przemocą naczelny łobuz-terrorysta miejscowej podstawówki. Przygody dwójki przyjaciół, pozornie banalne i prześmiewcze, są pretekstem do opowiedzenia o kwestiach fundamentalnych dla młodego człowieka – o dojrzewaniu, sile przyjaźni, kształtowaniu się osobowości, własnej tożsamości. Wydarzenia historyczne mieszają się z rodzinnymi historiami, rzeczywistość płynnie przechodzi w absurd, banalność łączy się z metafizyką. Jak w prawdziwym życiu - czytamy w nocie wydawniczej.

"Nie ma i lepiej, żeby nie było" to dwanaście opowiadań o rodzinach, małżeństwach, dorosłych, dzieciach i ich wzajemnych relacjach. Edina Szvoren ukazuje swoich bohaterów w chłodnym, klinicznym świetle, które w niepokojący sposób zrównuje ich świat ze światem ciał i przedmiotów. Lakoniczne, a przy tym dosadne opisy rozmaitych zwyczajów i natręctw zaskakują groteskowością i skłaniają do zadawania pytań o istotę więzi między pozornie bliskimi sobie ludźmi.

Książki recenzowaliśmy w audycji z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 12.30

mat. prasowe/am/pg

Czytaj także

Krudy i Esterhazy. Węgierscy giganci literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:32
W odcinku węgierskim "Czytelni" omawialiśmy książki "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacja - kulturalna emancypacja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:14
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak postrzegamy Słowaków i jak oni widzą samych siebie, w oparciu o jakie symbole budują tożsamość narodową i jak kształtują relacje z sąsiadami.
rozwiń zwiń