Historia

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Joanna Papuzińska w 2013 roku.
Joanna Papuzińska w 2013 roku. Foto: Grazyna Myslinska / Forum

Rodzina pełna miłośników książek

3 stycznia 1939 roku w Warszawie urodziła się Joanna Papuzińska - jedna z najpopularniejszych autorek bajek i wierszyków dla dzieci. Jej literacki dorobek obejmuje ponad czterdzieści utworów. Najbardziej znana jest jednak książka "Nasza mama czarodziejka", która zabiera czytelników w świat pełen magii i niezwykłych stworzeń. 

Posłuchaj
19:30 w cztery oczy____558_00_iv_tr_0-0_515b17f6[00].mp3 Prof. Joanna Papuzińska opowiada o swojej młodości i działalności naukowej. Audycja Elżbiety Matyji z cyklu "W cztery oczy". (PR, 27.02.2000)

Sama Papuzińska również od najmłodszych lat interesowała się literaturą. - Jest nawet takie powiedzonko w mojej rodzinie, że uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami – wspominała ze śmiechem. Bardzo wcześnie zaczęła także tworzyć własne utwory.

- Pisałam różne wierszyki okolicznościowe. Bardzo fascynowała mnie maszyna do pisania ojca, lecz samodzielne pisanie na niej nie było łatwe – opowiadała Joanna Papuzińska na antenie Polskiego Radia. - I w końcu któregoś razu ojciec zaproponował, żebym mu podyktowała swoją pracę, a on ją zapisze na maszynie. I od tego momentu ja i mój najmłodszy brat Tomek przez wiele lat mieliśmy taki przywilej – dodała.

Jako pisarka zadebiutowała jeszcze podczas studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim - w 1956 roku na łamach czasopisma "Świat młodych" opublikowano jej opowiadanie poświęcone Januszowi Korczakowi "Człowiek o gorącym sercu". Dziesięć lat później natomiast ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci - "Tygryski". Do napisania utworu zainspirowała autorkę flanelowa piżama w tygryski, którą kupiła dla swojej córki. 

Posłuchaj
23:15 joanna Papuzińska.mp3 Prof. Joanna Papuzińska wspomina dziadków, mówi o swoich pierwszych kontaktach z muzyką i o swoich ulubionych utworach. Audycja Elżbiety Łukomskiej i Teresy Solczak "Nie tylko o muzyce". (PR, 21.03.2004)

"Moja mama czarodziejka"

Aktualnie dorobek literacki Joanny Papuzińskiej obejmuje ponad czterdzieści opowiadań, baśni i wierszyków dla dzieci - m.in. "Czarną jamę" (1984), "Bajkę o smoku niewawelskim" (1987), "Chwilki dla Emilki" (2004), "Asiunię" (2011) i "Króla na wagarach" (2011). Najpopularniejszą pracą pisarki jest jednak książka "Moja mama czarodziejka" z 1968 roku.

Tytułową bohaterką dzieła jest pani Maria. Ta z pozoru zwyczajna mieszkanka Makowic, przez trójkę swoich dzieci postrzegana jest jako czarodziejka, która potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu trapiącego miasteczko. Gdy księżyc odłamuje sobie rożek, uszkadzając nim jedną z wież miasta, kobieta przykleja go z powrotem za pomocą własnoręcznie ulepionego ciasta. Udaje jej się również odnaleźć zaginiony cień sosny, obłaskawić terroryzującego Makowice dinozaura oraz pomóc chłopcu, który przez swoje egoistyczne zachowanie zamienił się w wielkoluda. 

Joanna Papuzińska była też inicjatorką powstania popularnego czasopisma "Guliwer", prezentującego nowości książkowe dla dzieci i młodzieży. Za swoją działalność artystyczną na rzecz najmłodszych w 2005 roku została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Zobacz także: 

"Bardzo cenię sobie osoby studiujące"

Papuzińska zajmowała się również działalnością naukową i dydaktyczną. Początkowo związana była z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku natomiast pracowała w dawnym Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Wydziału Historycznego UW. 

- To jest wspaniałe miejsce pełne ciekawych ludzi z pasją bibliofilską – przyznała pisarka w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. - Muszę powiedzieć, że bardzo sobie cenię osoby studiujące. Zarówno tych, którzy przychodzą tuż po maturze, bo mają taki niebywały impet życiowy i szalone pomysły, jak i tych starszych, już pracujących, ponieważ można z nimi prowadzić wspaniałe dyskusje - dodała. 

Naukowy dorobek Papuzińskiej – od 2001 roku profesora nauk humanistycznych – obejmuje głównie prace z dziedziny krytyki literackiej, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej. 

jb

Czytaj także

Edyta Jungowska: Astrid Lindgren stworzyła światy, które nie przemijają

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 10:11
Znana jest z seriali telewizyjnych, a także z audiobooków dla dzieci. Na Warszawskich Targach Książki Edyta Jungowska wraz z Piotrem Fronczewskim rozdawała autografy i rozmawiała z czytelnikami. A w Jedynce opowiadała o magii książek Astrid Lindgren.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:40
Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:48
86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 04:00
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia Papcio Chmiel wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 05:45
– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
rozwiń zwiń