Kasdepke wydał książkę o operze dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 23:00
Jak nie wpaść do kanału orkiestry, szukając swojego miejsca i dlaczego najsłynniejsza bohaterka operowa nazywa się Pani Latające Masło?
Audio
  • Grzegorz Kasdepke o swojej książce "Moni i Uszko" (Magazyn europejski/Dwójka)
Kasdepke wydał książkę o operze dla dzieci
Foto: PAP/Grzegorz Hawałej

Tego dowiedzą się najmłodsi czytelnicy z książki wydanej właśnie przez Teatr Wielki Operę Narodową. Przewodnik zatytułowany "Moni i Uszko" napisał Grzegorz Kasdepke, jeden z najbardziej popularnych autorów dla dzieci.

Książka "Moni i Uszko" jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.  Ale lektura przyda się też niektórym dorosłym, o czym autor przekonywał Państwa w rozmowie z Barbarą Schabowską.

***

W audycji odbyliśmy także podróż za południową granicę. 78 państw, w tym Polska, bierze udział w 13. Praskim Quadriennale, które rozpoczęło się w ostatni czwartek, 18 czerwca w centrum czeskiej Pragi.

To największe na świecie spotkanie twórców skupionych wokół projektowania przestrzeni na potrzeby sztuk teatralnych, performatywnych i wizualnych. Praskie Quadriennale odbywa się nieprzerwanie od 1967 roku. W prace zaangażowanych jest w tym roku około 6 tys. artystów. O tym, jakie są założenia tego międzynarodowego wydarzenia opowiedział Łukasz Orłowski z Instytutu Teatralnego w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem.

***

W programie także o tym, jak efektywnie wydawać pieniadze unijne. Na ten temat wypowiedziała się unijna komisarz ds. budżetu Kristalina Georgieva.     

Z kolei Bartosz Panek porozmawia z autorem Markiem Orzechowskim o jego książce "Mój sąsiad islamista. kalifat u drzwi Europy".

A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej? O tym opowie nasz korespondent z Rzymu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 20.06.2015

Godzina emisji: 13.00

 mm

 

Czytaj także

Minister kultury: martwią mnie drogie bilety wstępu na wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 09:15
- Nie widzę głębokich potrzeb dotyczących tworzenia nowych instytucji w Polsce. To, co wydaje mi się największym problemem, to bardzo ograniczony dostęp do wielu zjawisk kultury dla ludzi, których na to nie stać - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Małgorzata Omilanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wilhelm Tell" - opowieść o wolności w Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 16:30
Potężna partytura, romantyczne libretto i walka o wolność - to wszystko w wielkim dziele Rossiniego, nowej premierze Teatru Wielkiego Opery Narodowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarodziejska góra". Koprodukcja Dwójki na festiwalu Malta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 14:20
W audycji "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy na operę według słynnej powieści Thomasa Manna. Spektakl w reżyserii Andrzeja Chyry zobaczymy w czerwcu w Poznaniu.
rozwiń zwiń