Intelektualny testament Henninga Mankella

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 12:00
- Mankell najlepiej jest znany jako autor kryminałów o Kurcie Wallanderze. Znaczące, że w tej książce to nazwisko pojawia się tylko raz - mówił o publikacji "Grząskie piaski" Piotr Kofta.
Audio
  • Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta o książkach: "Grząskie piaski" Henninga Mankella i "Którędy szedł anioł" Jana Balabána (Czytelnia/Dwójka)
Henning Mankell miał 66 lat, kiedy dowiedział się, że ma raka płuc. Grząskie piaski są zapisem myśli, które towarzyszyły mu od czasu postawienia diagnozy do momentu remisji, galerią pałacu wspomnień.
Henning Mankell miał 66 lat, kiedy dowiedział się, że ma raka płuc. "Grząskie piaski" są zapisem myśli, które towarzyszyły mu od czasu postawienia diagnozy do momentu remisji, galerią pałacu wspomnień. Foto: Fragm. okładki książki "Grząskie piaski", wyd. WAB

Książka "Grząskie piaski" jest zbiorem felietonów Mankella pisanych ze świadomością postępującej u niego choroby nowotworowej. Goście Dwójkowej "Czytelni" zwracali uwagę, że choć jest to książka o raku, to samej choroby jest w niej niewiele. - To co jest w niej najlepsze, to absolutna szczerość autorska, kiedy Mankell opowiada wprost o swojej pracy w teatrze w Afryce, czy o swojej matce i ojcu - opowiadała Magdalena Miecznicka.

Z kolei Piotr Kofta zauważał, że z tekstów szwedzkiego pisarza wynika, że nie postrzegał siebie jako autora kryminałów. Mimo to fani jego twórczości sensacyjnej znajdą w felietonach coś dla siebie.

W audycji rozmawialiśmy również o książce Jana Balabána "Którędy szedł anioł".

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta (recenzenci)

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 12.30

bch/mc

Czytaj także

Opowiadania Smith. Banalne i pełne oczywistości?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 23:13
- Zdumiewające jest to, że opowiadania Zadie Smith znalazły się na szczycie literackiej hierarchii, bo wyżej w Stanach Zjednoczonych niż "The New Yorker" się nie da wejść - uważa pisarz Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Thatcher i inne potworności

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 17:15
O zbiorze opowiadań brytyjskiej pisarki Hilary Mantel, dwukrotnej laureatki Nagrody Bookera, rozmawiać będziemy w Dwójkowej "Czytelni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młode skóry". Debiut, jaki w Polsce nie mógłby mieć miejsca

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 16:30
- Bohaterowie Colina Barretta wiodą dość podłe żywoty, ale autor ich uskrzydla, daje im głos, pokazuje w chwilach, gdy coś czują - mówi o opowiadaniach Irlandczyka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzienniki Twardocha i Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 15:00
Książkom "Dziennik roku chrystusowego" oraz "Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015" przyglądaliśmy się w "Czytelni".
rozwiń zwiń