"Rozmowy z przyjaciółmi" i "Ciekawe czasy". Miłosne trójkąty w świecie późnego kapitalizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 13:30
Początkująca pisarka, popularna dziennikarka, aktor. Nauczycielka angielskiego, zamożny bankier i prawniczka. Co ich łączy? Skomplikowane relacje w skomplikowanym świecie. W "Czytelni" z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą recenzowaliśmy "Rozmowy z przyjaciółmi" Sally Rooney i "Ciekawe czasy" Naoise Dolan.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
29:48 Dwójka Czytelnia 7.03.2021.mp3 "Rozmowy z przyjaciółmi" Sally Rooney, "Ciekawe czasy" Naoise Dolan (Czytenia/Dwójka)

Sally Rooney, Rozmowy z przyjaciółmi

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Naoise Dolan, Ciekawe czasy

Najlepsza love story naszych czasów! Kameralna, czule ironiczna i bardzo zmysłowa.

"Ciekawe czasy" to historia uczuciowego trójkąta pomiędzy Avą, Edith i Julianem. To też ogromnie złożony portret epoki późnego kapitalizmu, gdzie wszelkiej maści podziały mają się więcej niż świetnie, a o naszych życiowych wyborach nadal decydują płeć, pieniądze i status społeczny. Naoise Dolan jest tym literackim głosem, na który tak długo czekaliśmy - starczy wspomnieć, że "Ciekawe czasy" wzbudziły wielki zachwyt samej Zadie Smith! W powieści Dolan niczym w lustrze odbijają się wszystkie nasze dzisiejsze lęki i neurozy, to fenomenalny i ogromnie przenikliwy obraz współczesności.

Ava - młoda, ambitna idealistka; przyjechała do Hongkongu uczyć angielskiego dzieci bogatych Azjatów.
Julian - świetnie wykształcony zamożny bankier, lubi wydawać pieniądze na Avę, uprawiać z nią seks i omawiać wahania walut.
Edith - piękna, czarująca, w każdym calu nieprzeciętna prawniczka; wkracza na scenę, gdy Julian na jakiś czas wyjeżdża do Londynu.
Ludzie niczym gwiazdy - układają się w przeróżne konstelacje. Mniej albo bardziej szczęśliwe. Odwieczne pytanie: miłość czy pieniądze?
Lepiej mieć (kredyt) czy nie mieć?
Być (sobą), a może nie być?
No a związki - podobnie jak wszystko inne - to przecież zawsze transakcje: zyski, straty, inwestycje, ryzyka i fuzje…

[Powyższy opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 7.03.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Granice i odrębności - proza tajwańska i singapurska w polskim tłumaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:48
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno tłumaczoną prozę azjatycką. Omówiona została antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu" oraz "Ministerstwo moralnej paniki" amerykańsko-singapurskiej pisarki Amandy Lee Koe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedziczność pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
W "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno wydaną prozę włoską i brazylijską, której wspólnym tłem jest problem mozaikowej tożsamości i dziedziczności pamięci. Omówione zostały utwory "Osioł Mesjasza" Włodka Goldkorna i "Dziennik upadku" Michela Lauba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Sobolewska - odkrywać powracając

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 17:30
- W 2020 roku dużo było powrotów do klasyki. A najlepiej gdy klasyka ta stawała się odkryciem - mówiła Justyna Sobolewska, krytyczka literatury, autorka biografii Kornela Filipowicza.
rozwiń zwiń