REKLAMA

Dziedziczność pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
W "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno wydaną prozę włoską i brazylijską, której wspólnym tłem jest problem mozaikowej tożsamości i dziedziczności pamięci. Omówione zostały utwory "Osioł Mesjasza" Włodka Goldkorna i "Dziennik upadku" Michela Lauba.
Włodek Goldkorn Osioł Mesjasza i Michel Laub Dziennik upadku - okładki
Włodek Goldkorn "Osioł Mesjasza" i Michel Laub "Dziennik upadku" - okładkiFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
29:48 Dwójka Czytelnia 31.01.2021.mp3 Włodek Goldkorn "Osioł Mesjasza", Michel Laub "Dziennik upadku" (Czytelnia/Dwójka) 

Włodek Goldkorn, Osioł Mesjasza

We śnie krzyczy po polsku, po włosku albo po hebrajsku. Marzy w jidysz. Włodek Goldkorn, polski emigrant, włoski dziennikarz, Żyd diaspory, w drugiej części swoich wspomnień oprowadza nas po swoim Izraelu, olśniewająco splatając intymną biografię z dziennikarską obserwacją, literacką erudycją i historyczną wiedzą. I jeszcze bonus dla polskiego czytelnika: chociaż jesteśmy w Izraelu, Polska jest zawsze w tle. (Anna Bikont)

Michel Laub, Dziennik upadku

Wbrew pozorom głupi żart na dziecięcym przyjęciu urodzinowym może odmienić czyjś los. Tego dnia solenizant João staje się ofiarą, ale to oprawca opowiada nam, jak potoczyło się dalsze życie obu chłopców po tym sądnym dniu. Na przykładzie swojego ocalałego z Auschwitz dziadka, powoli pogrążającego się w chorobie Alzheimera ojca oraz na podstawie własnych trudnych doświadczeń życiowych narrator tej opowieści snuje rozważania o sile pamięci, poczuciu sprawczości, kontroli nad własną egzystencją i o tym, co nas tak silnie łączy, choćby niewidzialną nitką, z rodziną.

Poczucie winy, ciągnące się za nami konsekwencje wydarzeń i decyzji z przeszłości, odpowiedzialność za siebie i bliskich – Michel Laub z niezwykłą delikatnością pokazuje nam przemyślenia wrażliwego człowieka w średnim wieku, który wie już, jakie błędy on sam popełnił.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Zygmunt Nowakowski. Głos sumienia emigracji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 05:45
Pisał powieści, dramaty i felietony, był aktorem, reżyserem, dyrektorem teatru, radiowcem, historykiem i komentatorem literatury, żołnierzem Legionów Polskich, a także emigrantem. 59 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł Zygmunt Nowakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granice i odrębności - proza tajwańska i singapurska w polskim tłumaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:48
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno tłumaczoną prozę azjatycką. Omówiona została antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu" oraz "Ministerstwo moralnej paniki" amerykańsko-singapurskiej pisarki Amandy Lee Koe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń