Rodzina czy źródło nieszczęść?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:38
W kolejnej "Czytelni" nasi recenzenci Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli po pozycje dwóch rodzimych autorów, byli to Hubert Fryc i jego "Sztuka noszenia masek" oraz Maciej Miłkowski z "Trzecim dniem świąt".
Recenzenci Czytelni o książkach Huberta Fryca Sztuka noszenia masek i Macieja Miłkowskiego Trzeci dzień świąt
Recenzenci "Czytelni" o książkach Huberta Fryca "Sztuka noszenia masek" i Macieja Miłkowskiego "Trzeci dzień świąt"Foto: mat. promocyjne

"Trzeci dzień świąt" to czwarta książka prozatorska i trzeci zbiór opowiadań w dorobku Macieja Miłkowskiego. Jedenaście opowiadań połączonych zarówno tematyką, jak i specyficzną atmosferą. W niemal każdym tekście autor penetruje zagadnienia zogniskowane wokół relacji damsko-męskich oraz tematu rodzicielstwa.

Bohaterowie Miłkowskiego uwikłani są w skomplikowane sytuacje uczuciowe i rodzinne stanowiące dla wszystkich raczej źródło cierpienia niż szczęścia. Częstym wątkiem tych opowiadań są różnego rodzaju psychopatologie: depresja, samobójstwo, uzależnienia, stalking, pedofilia. Autor unika jednak stylistyki reportażowej czy ściśle realistycznej.

Bohater powieści Fryca "Sztuka noszenia masek" rodzi się z ojca alkoholika i zdaje się sądzić, że każdy ma swój los, więc musi go wypełnić, punkt po punkcie – od narodzin aż po sam koniec. I że nie ma miejsca na wolną wolę człowieka. Ale podświadomie próbuje się wymknąć tej wizji. Bezustannie prowokuje, bada siłę krępujących go więzów, wykorzystując do tego kolejne związki z otoczeniem, potęgując dramatyzm relacji, sprawdzając, czy scenariusz jest domknięty, czy jednak da się w nim znaleźć jakieś szczeliny, choćby przez tworzenie literatury. Podejmowane gry i zakładane maski są jak uniki, chronią przed ryzykiem prawdziwych zapasów ze światem.

"Sztuka noszenia masek" to opowieść o zagadkach przeznaczenia, o źródłach twórczości, o walce woli życia z instynktem śmierci. A także o mrozie, który skuwa serca.


Posłuchaj
29:36 Czytelnia Dwójka 9 styczeń 2022 12_30_15.mp3 Recenzje książek: Huberta Fryca "Sztuka noszenia masek" oraz Macieja Miłkowskiego "Trzeci dzień świąt"

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 9.01.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Autor "Chłopców z Placu Broni" Ferenc Molnar. "Pisał lekko i świetnie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 05:45
Jego dorobek literacki jest niezwykle bogaty i bardzo zróżnicowany, ale największą popularność przyniosła mu ponadczasowa powieść "Chłopcy z Placu Broni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między słoneczną Algierią a absurdem śmierci. Albert Camus zadaje pytania

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 05:45
Często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego niż śmierć w wypadku drogowym. Los jednak bywa okrutny i przewrotny. Albert Camus - francuski pisarz z Algierii, laureat Nagrody Nobla - zginął 4 stycznia 1960 roku, gdy jechał samochodem ze swojego prowansalskiego domu do Paryża.
rozwiń zwiń