X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tylko miłość niespełniona może być ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 19:39
Elif Safak jest obecnie jedną z najpopularniejszych na świecie tureckich autorek. Właśnie ukazała się jej kolejna książka "Lustra miasta".
Audio

"Lustra miasta" przenoszą nas do Madrytu. Jest XVII wiek. W rodzie Pereirów, który dwa pokolenia wcześniej opuścił Portugalię i osiadł na hiszpańskiej ziemi, zawód medyka był świętym dziedzictwem przekazywanym synom przez ojców. Dwaj bracia: Antonio i Miguel mieli go przejąć po ojcu. Antonio dostał jednak katedrę filozofii, Miguel oblał egzaminy i oddał się miłosnym i knajpianym hulankom. Pochłonięty karierą naukową Antonio podejmuje decyzję o wyjeździe na uniwersytet do Padwy. Swoja żonę i synka zostawia w domu, pod opieką podejrzewanej o czary kobiety…. Za tym, z pozoru normalnym układem zdarzeń, kryją się dwie tajemnice, które pieczołowicie skrywa rodzina Pereirów.

/

Anna Sulimowicz, tłumaczka książki, wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem, że jest to niezwykle wielowarstwowa powieść. – Nie jest to książka sensu stricte historyczna. Nie daje nam etnohistorycznego obrazu XVII wiecznej Hiszpanii. Pozwala nam jednak doskonale poczuć klimat tamtego czasu -  wyjaśnia.

Ważnym tematem jest też miłość. – Mówi się o niej w typowy dla Elif Safak sposób – wyjaśnia Anną Sulimowicz. – Jest to miłość niezwykle zmysłowa i kobieca. Miłość niespełniona, bo tylko taka jest ciekawa. Ważne są też  wszelkie dźwięki i zapachy - dodaje.

Aby dowiedzieć się jakie warstwy kryje w sobie jeszcze książka Elif Safak, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Elif Safak uznawana jest przez krytykę światową za drugą, po Orhanie Pamuku, literacką gwiazdę znad Bosforu. Anna Sulimowicz przypomina jednak, że oboje zostali oskarżeni o obrazę narodu Tureckiego. - W Turcji zupełnie inaczej, niż np. w Polsce, traktuje się pisarzy. Ich książki traktuje się jako coś rzeczywistego. Nie ocenia się tylko tego, co piszą, ale wszystko co robią i mówią - dodaje.

Nie wszystkie książki autorstwa Elif Safak zostały przetłumaczone na język polski. Wydawnictwo Literackie ma w planach wydanie "Sufi", "Czarnego mleka" i "Czterdziestu zasad miłości". Przetłumaczony już został "Pchli pałac" i "Bękart ze Stambułu" .

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przybysz z zimnego kraju podbił Majorkę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 11:38
Szkocki pisarz i farmer Peter Kerr bez wahania porzucił Szkocję, by zająć się uprawą pomarańczy na Majorce. Swoje doświadczenia i przeżycia spisał w książce "Pomarańcze w śniegu. Pierwsza zima na Majorce".
rozwiń zwiń