Wilhelm Sasnal: a może by tak sfilmować szkicownik...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 15:00
- Nie znam świata komiksów, tak jak nie znałem świata filmów. Moim naturalnym środowiskiem jest świat sztuki - podkreślał Wilhelm Sasnal, rozmawiając z Martą Strzelecką o drugim w swoim dorobku... komiksie, zatytułowanym "Lawa".
Audio
  • Wilhelm Sasnal: a może by tak sfilmować szkicownik... (Pop-południe/Dwójka)
  • Radosław Bolałek o Hayao Miyazakim (Pop-południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury": mroczna turystyka (Pop-południe /Dwójka)
Wilhelm Sasnal
Wilhelm SasnalFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Dzieło oparte jest na faktach i opowiada historię dwóch tajemniczych śmierci na Haiti w styczniu 2014 roku. - Spędzaliśmy tam wakacje, ale pogoda była przez większość czasu deszczowa, jak nad polskim morzem. Siedziałem więc w domu ze swoim szkicownikiem i od obrazka do obrazka ułożyła się pewna fabuła - wspominał okoliczności powstania komiksu Wilhelm Sasnal. - Bardzo lubię to zajęcie, ale nie mam biegłości w tworzeniu komiksów, robię to intuicyjnie. Pozwalam sobie, by rysunki były niedopieszczone, wpuszczam do nich trochę powietrza - dodał.

To już drugi komiks w dorobku artysty po stworzonym 15 lat temu "Życiu codziennym w Polsce w latach 1999-2001". Czy te epizody mogą rozwinąć się w odrębny nurt działalności Sasnala, podobnie jak kręcone z żoną Anną filmy? - Nie mam takich planów. W tym wszystkim chodzi raczej o potrzebę atrakcyjnego pokazania zawartości moich szkicowników. Noszę je zawsze ze sobą i zapełniam w kilka miesięcy. Ale jak to zaprezentować? Myślałem ostatnio o ich sfilmowaniu - powiedział gość Marty Strzeleckiej.

Ponadto w "Pop-południu" przyjrzeliśmy się Hayao Miyazakiemu jako klasykowi japońskiej animacji. W związku z kinową premierą filmu "Zrywa się wiatr" rozmawialiśmy o jego twórcy z japonistą Radosławem Bolałkiem. A w "Słowniku popkultury" Bartosz Chaciński wyjaśnił, czym jest "mroczna turystyka".

mm, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alan Moore - wizjoner komiksu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:28
– Ten komiks jest wielki dlatego, ponieważ Moore w swój specyficzny i ironiczny sposób mówi prawdę o człowieku – opowiadał w "Pop-południu" o komiksie "Strażnicy" Michał Chudoliński, redaktor naczelny Magazynu Miłośników Komiksu KZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Truściński: komiks to jego życie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 18:12
– W 1991 roku będąc młodym chłopakiem startował na festiwalu komiksów i gier zajął drugie miejsce. Za rok zajął pierwsze miejsce, a w kolejnym Grand Prix. To jest człowiek, który już na starcie dostał sygnał, że jest dobry w tym co robi – tak o rysowniku Przemysławie Truścińskim opowiadała Dominika Węcławek scenarzystka komiksowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żyd Fagin" w komiksowych dymkach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 23:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o amerykańskim klasyku komiksu Willu Eisnerze, w związku z ukazaniem się w Polsce jego albumu "Żyd Fagin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Tintin został ambasadorem komiksu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 21:00
– To właśnie on sprawił, że samo medium komiksowe stało się popularne i ugruntowało swoją pozycję w świecie kultury – mówił w Dwójce znawca komiksów dr Wojciech Birek w rozmowie o kultowej serii belgijskiego artysty Georges'a Remiego "Przygody Tintina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks przełomu "88/89": dorośli będą go podkradać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:50
- Język komiksu celowo jest językiem retro, bo nie wyobrażaliśmy sobie, aby historię polskiego przełomu opowiedzieć inaczej - mówili w "Poranku Dwójki" Michał Rzecznik i Przemysław Surma, autorzy komiksu "88/89".
rozwiń zwiń