Haydn i Bach na dawnych instrumentach - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 15:00
Transmisja koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątkowy wieczór o godz. 19:00.
Właśnie otrzymali Fryderyka za swoją pierwszą płytę. 20 maja miał premierę ich drugi krążek z symfoniami Haydna. W piątek i sobotę wystąpią na festiwalu Mazovia Goes Baroque 3/2011, który odbędzie się w Warszawie i w Płocku. To oni, Wrocławska Orkiestra Barokowa.
Polska scena muzyki dawnej rozwija się wolniej niż planowaliśmy kilka, czy kilkanaście lat temu. Jednak grupa muzyków, specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach i w historycznych praktykach wykonawczych, systematycznie rośnie. Wielu młodych muzyków wyjeżdża na studia zagraniczne. Powracją do Polski często w towarzystwie poznanych tam kolegów i przyjaciół.
Krajowa scena muzyki dawnej staje się częścią wielkiej sceny europejskiej. Jeśli czegoś jej brakuje to przede wszystkim miejsc i okazji, w których większe zespoły mogłyby pracować możliwie regularnie. Tylko to daje bowiem gwarancje podnoszenia poziomu artystycznego i stwarza warunki do silniejszego zaznaczenia naszej obecności w wymiarze międzynarodowym.
Świadomość tej konieczności leżała u podstaw powstania Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, jedynego polskiego zespołu muzyki dawnej, który organizacyjnie należy do struktur filharmonicznych. Orkiestra działa od kilku lat i podstawową formą jej aktywności są cykliczne prezentacje w ramach sezonu koncertowego Filharmonii Wrocławskiej. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka klasyczna i wczesno-romantyczna, również ta pisana przez zapomnianych, a jak się okazuje doskonałych kompozytorów działających w cieniu Mozarta, Haydna czy Beethovena. Ta repertuarowa specjalizacja to zasługa, kierującego orkiestrą wiolonczelisty i dyrygenta, Jarosława Thiela. Nie oznacza to oczywiście, że zespół zaniedbuje muzykę barokową i muzykę klasyczną pisaną przez najsłynniejszych twórców.

Najnowsza płyta Wrocławskiej Orkiestry Barokowej poświęcona jest muzyce Józefa Haydna i właśnie ten program usłyszymy na zbliżających się koncertach trzeciego tegorocznego projektu festiwalu MAZOVIA GOES BAROQUE. Ponieważ muzyka symfoniczna epoki klasycznej wykonywana jest niezbyt często przez polskie orkiestry na dawnych instrumentach , będzie to na pewno arcyciekawe wydarzenie.
(MGB)
Transmisję poprowadzi Marcin Majchrowski.

W przerwie koncertu nadamy rozmowę, jaką z Jarosławem Thielem przeprowadziła Beata Stylińska.

Program

Józef Haydn Symfonia D-dur Hob. 1/6 "Le matin", Symfonia C-dur Hob. 1/7 "Le midi", Johann Christian Bach Symfonia g-moll op. 6 nr 6
Józef Haydn Symfonia G-dur Hob. l/8 "Le soir"
Wyk. Wrocławska Orkiestra Barokowa, Jarosław Thiel - dyrygent

 

27 maja (piątek), godz. 19:00

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa
Czytaj także

Francuski folk w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 20:25
Mazovia Goes Baroque oraz wystawa "Drachenland" w BWA Galerii Sanockiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbarzyńskie piękno muzyki polskiej - koncert w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 16:44
Druga odsłona festiwalu Mazovia Goes Baroque - członkinie Holland Baroque Society zapraszają do muzycznej podróży śladami Telemanna. Bezpośrednia transmisja ze Studia Koncertowego im. W. Lutosławskiego w czwartek o 19:00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schubert na lirze korbowej - koncert w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 16:28
Słynny, Schubertowski cykl "Podróż zimowa" wykonany został na tegorocznym festiwalu "Mazovia Goes Baroque". Retransmisja dziś o 19:00 w Dwójce - zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka tradycyjna południowych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 15:01
Zapraszamy na retransmisję koncertu z ubiegłorocznej edycji festiwalu "Mazovia Goes Baroque". Pieśni taneczne z okolic Neapolu opowiadają o miłości, przekazują legendy, w tekstach można też znaleźć odniesienia do tureckiej dominacji.
rozwiń zwiń