Dramat w Teatrze Wyobraźni: Harold Pinter "Kolekcja"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2009 01:34
Dramat w Teatrze Wyobraźni: Harold Pinter Kolekcja w przekładzie Bolesława Taborskiego, w adaptacji i reżyserii Wojciecha Maciejewskiego. Słuchowisko według sztuki z udziałem Czesława Wołłejki, Danuty Szaflarskiej, Tadeusza Bartosika, Jana Matyjaszkiewicza, Lecha Ordona i Wiesławy Niemyskiej. Nagranie 1967 roku.

 1 lutego 2009, godz. 17:00

Słuchowisko to przypominamy w związku z niedawną śmiercią Noblisty: Harold Pinter zmarł 24 grudnia ubiegłego roku. W początkach swojej twórczości uważany był za czołowego przedstawiciela teatru absurdu. Uchodzi też za twórcę tzw. "komedii zagrożenia". W Polsce powodzeniem cieszyły się jego sztuki: Samoobsługa, Urodziny Stanleya, Powrót do domu, Dziwne czasy, Kochanek, Kolekcja. Pod koniec życia Pinter skupił się na bacznej obserwacji i krytyce życia politycznego, głównie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 2005 roku za odkrywanie "przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku" - tak brzmiał jeden z akapitów uzasadnienia werdyktu członków Szwedzkiej Akademii Literatury. Po roku 2005 ukazała się w Polsce 3 tomowa antologia dramatów Pintera z dawnymi i nowymi jego utworami: (Z prochu powstałeś, Górski język, Światło księżyca, Rocznica).Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – Oskar Wilde „Salome”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 12:37
Angielska cenzura nie zezwoliła – a był to rok 1893 – na wystawienie Salome. Tę utrzymaną w Modern Style, iście campową sztukę Oskara Wilde’a pokazano w końcu w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Tadeusz Różewicz „Kartoteka rozrzucona”

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 06:39
Ponad trzydzieści lat po "Kartotece" powstała jej swoista kontynuacja - „Kartoteka rozrzucona”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Adolf Nowaczyński "Starościc ukarany"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 21:00
Tragikomedia z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego o Kajetanie Węgierskim
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Sceny z "Kordiana"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2009 17:29
Z okazji obchodów Roku Juliusza Słowackiego, zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu audycji Iwony Malinowskiej, w którym przypominać będziemy radiowe realizacje wielkich dramatów romantycznego wieszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Ronald Harwood „Garderobiany”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 13:08
Akcja sztuki rozgrywa się w czasie wojny, gdy wydawało się, że teatr, jak wszystko wokół, skazany jest na nieistnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni – C. K. Norwid „Za kulisami”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 03:51
Akcja "Za kulisami" rozgrywa się w salach redutowych Teatru Wielkiego. Podczas urządzanej tam maskarady organizatorzy pokazują "Tyrteja"
rozwiń zwiń