Radiowy benefis Ignacego Gogolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2008 10:47
Radiowy benefis Ignacego Gogolewskiego - audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki. Świąteczne spotkanie z laureatem tegorocznej nagrody Splendor Splendorów.
Audio

26 grudnia 2008, godz. 16:05 - 17:00
 

Już od dwudziestu lat, tradycyjnie w grudniu, zespół pracowników Teatru Polskiego Radia przyznaje aktorowi lub aktorce nagrodę Wielkiego Splendora za wybitne kreacje, jakie stworzyli w danym roku. Przyznaje też nagrodę za całokształt osiągnięć na radiowej scenie - Splendora Splendorów.

Ignacy Gogolewski po raz pierwszy stanął w studiu radiowym przed mikrofonem w 1953 roku. Przeczytał wówczas tytuł słuchowiska hrabiego Aleksandra Fredry Rewolwer. Wkrótce nawiązał współpracę z redakcją magazynu Muzyka i Aktualności. Ale dopiero po sukcesach scenicznych w Miesiącu na wsi Turgieniewa  i w Mickiewiczowskich "Dziadach" (jako Gustaw Konrad) w 1955 r.  stał się częstym gościem studiów radiowych, mieszczących się wówczas jeszcze przy ulicy Myśliwieckiej. Specyficzny głos artysty predestynował go do ról w wielkim repertuarze. Grał  głównie w sztukach Szekspira, Mickiewicza, Słowackiego, Racine'a, Kleista. Występował też wielokrotnie w repertuarze współczesnym - w słuchowiskach Henryka Bardijewskiego czy Jerzego Górzańskiego. W Teatrze Polskiego Radia  zagrał blisko tysiąc ról... W audycji – znajdą się fragmenty wybranych kreacji artysty.

Więcej o Splendorach na stronie Teatru Polskiego Radia  >>>>>

Czytaj także

"Splendory" wręczone!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2008 02:03
Wielkim Splendorem została uhonorowana Dorota Landowska, natomiast nagroda Splendor Splendorów trafił w ręce Ignacego Gogolewskiego. Honorowego Splendora w tym roku nie przyznano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Wiesław Michnikowski

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2008 23:30
Wiesław Michnikowski kabaret lokuje w swoim sercu na trzecim miejscu, po teatrze i radiu (po Teatrze Polskiego Radia).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw-Konrad i Antek Boryna

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2008 11:08
Ignacy Gogolewski od przeszło pięćdziesięciu lat występuje na scenie teatralnej. Zapamiętany został ze wspaniałych kreacji w „Dziadach” Mickiewicza, „Mazepie” Słowackiego, a niedawno – „Operetce” Witolda Gombrowicza. W wydanej ostatnio książce biograficznej, aktor dokonuje analizy całego swojego życia prywatnego i artystycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozoficzne rozprawy i przypowieści: Rozmowa Diderota z D'Alembertem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2009 15:28
29 lipca 2009, godz. 22:30
rozwiń zwiń