Pastorałka w tradycji teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2007 10:33
"Pastorałkę" czyli misterium ludowe w układzie Leona Schillera z muzyką Leona Schillera i Jana Maklakiewicza Czesław Miłosz nazwał dziełem równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak "Pan Tadeusz".

29 grudnia 2007, godz. 12:00

Po raz pierwszy "Pastorałkę" Leon Schiller  wystawił w Salach Redutowych Teatru Wielkiego 24 grudnia 1922 roku. Ponieważ teatr "Reduta" prowadził działalność objazdową, przedstawienie to w roku 1924 obejrzeli mieszkańcy Kresów wschodnich, grane też było w Poznaniu, Bydgoszczy, Lwowie i Kaliszu. W 1931 roku "Pastorałka" została wydana w formie książkowej przez Instytut Teatrów Ludowych. Szczególnego znaczenia nabrała w czasie wojny, wystawiana w różnych miejscach i okolicznościach - np. w obozach jenieckich, nie zawsze przez ludzi wcześniej zawodowo związanych z teatrem. O wojennych losach "Pastorałki" traktują zachowane wspomnienia i listy, które zebrał i przedstawił  Jerzy Timoszewicz w suplemencie do wydanej przez Instytut Tealralny im. Zbigniewa Raszewskiego w 2006 roku, po raz pierwszy od przedwojnia książki (fragmenty suplementu czyta Krzysztof Gosztyła).

"Pastorałka", jak żaden inny utwór wpisała się w dzieje naszej dramatycznej historii. Grana była między innymi w obozie w Murnau, w Teatrze Polowym w Trockoje, u sióstr Samarytanek w Henrykowie. "Historia spuszczona z łańcucha" raz jeszcze ją dopadła - jak pisze Jerzy Timoszewicz - w grudniu 1981 roku.  O "Pastorałce" czasu stanu wojennego mówią: reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie - Maciej Englert i grająca rolę Archanioła Gabriela - Marta Lipińska. "Pastorałka" grywana jest z powodzeniem i dzisiaj i to nie tylko na scenach dramatycznych ale i lalkowych. Mówi o tym dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - Marek Waszkiel. W audycji znajdą się też fragmenty radiowej realizacji "Pastorałki" z 1977 roku w reżyserii Zdzisława Tobiasza.

Zaprasza Iwona Malinowska

Zobacz także >>> Leon Schiller "Pastorałka" , reż. Krzysztof Zaleski

Czytaj także

Pastorałka- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2008 10:12
Jarosław Kilian dwanaście lat temu po raz pierwszy wystawił „Pastorałkę" Leona Schillera w Teatrze Polskim. Od tego czasu, co roku, na początku grudnia spektakl powraca na afisz. Jak zapowiada reżyser, zamierza jak najdłużej kontynuować tę tradycję, bo opowiedziana w tekście historia, nigdy się nie zestarzeje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Jubileusz Współczesnego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2009 02:26
8 października 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia, która się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 14:06
"Pastorałka" Leona Schillera w reżyserii Jarosława Kiliana powraca na afisz Teatru Polskiego. Spektakl już od kilkunastu lat grany jest na scenie przy ul. Karasia. Jak zapowiada reżyser, zamierza jak najdłużej kontynuować tę tradycję, bo opowiedziana w tekście historia, nigdy się nie zestarzeje. Obejrzyj wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Kolędowanie na Orawie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:14
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe zjawisko na mapie teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 20:10
Warszawski Teatr Współczesny ma 60 lat, a cały czas jest wierny pomysłowi założyciela Erwina Axera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena i Tadeusz Byrscy - Judymowie polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2010 16:06
W audycji Iwony Malinowskiej sykwetki Ireny i Tadeusza Byrskich.
rozwiń zwiń