Czy muzyka potrzebuje w Polsce pałaców?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 12:00
- Gmach nowej sali koncertowej znakomicie sprawdza się w ulotce wyborczej. Ale nam potrzebna jest raczej edukacja i oddolne inicjatywy - ocenił pisarz Jacek Dehnel.
Audio
  • Dyskusja z udziałem profesor Ewy Łętowskiej i Jacka Dehnela o obecności muzyki poważnej w polskim życiu społecznym (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia . Jedna z najlepszych architektonicznie i akustycznie polskich instytucji koncertowych
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia . Jedna z najlepszych architektonicznie i akustycznie polskich instytucji koncertowychFoto: Fot. Bartek Barczyk/NOSPR

Ostatnio wybudowano kilka świetnych siedzib instytucji muzycznych, by wymienić choćby NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu i Filharmonię Szczecińską. Ale czy te inwestycje mogą podnieść zainteresowanie kulturą wysoką?

- Ważniejsze są koncerty w małych miejscowościach czy programy edukacyjne dla dzieci. Niestety to przedsięwzięcia nieatrakcyjne politycznie - nie ukrywał sceptycyzmu Jacek Dehnel. - Internet przyzwyczaił ludzi do darmowej kultury. Dlatego warto postawić na powszechna dostępność oraz nowe sposoby finansowania twórczości - dodał.

Innego zdania jest profesor Ewa Łętowska, która przypomniała o historycznej roli snobizmu i dworskiej otoczki w kształtowaniu kultury muzycznej, co nie stało w sprzeczności z autentycznością przekazu. Rodzinne doświadczenia naszego gościa dowodzą zresztą, że najlepszym dowodem kulturowego obycia jest czasem szczere niezrozumienie dzieła sztuki...

***

Tytuł audycji: W kontrapunkcie, czyli za i przeciw

Prowadzący: Marcin Majchrowski i Piotr Matwiejczuk

Goście: Jacek Dehnel (pisarz, meloman), prof. Ewa Łętowska (prawniczka, melomanka)

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 19.30

mm/mc

Czytaj także

Edukacją naszych dzieci zajmą się teraz... nowe filharmonie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 21:00
- W polskiej architekturze dokonał się imponujący przełom - mówiła o wysypie nowoczesnych sal koncertowych architekt Ewa Porębska. Tylko komu będą one służyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co naprawdę słychać w muzyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:00
Czy dziś potrafimy odnaleźć i zrozumieć cytaty zawarte w utworach oraz odczytać intencje kompozytora zawarte w formie muzycznej? Czy kiedykolwiek to umieliśmy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"150 zł za bilet do teatru publicznego? Absurd"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 11:00
Tak uważa krytyk teatralny Jacek Cieślak. Czy niskiej frekwencji w polskich teatrach zaradzić może akcja "Bilet za 250 groszy"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto stoi za sukcesem opery Szymanowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 10:00
Czy dzieła Moniuszki i Pendereckiego mają szansę trafić, śladami "Króla Rogera", do Covent Garden, a potem do Metropolitan Opera? Zdaniem śpiewaczki Olgi Pasiecznik wystarczy odpowiedni lobbing.
rozwiń zwiń