Wojna rosyjsko-ukraińska podzieli Unię i Stany Zjednoczone?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 11:00
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu z blisko 300 osobami na pokładzie zaogniło sytuacją na linii Rosja - Stany Zjednoczone oraz na linii Rosja - Unia Europejska. Stanowisko Ameryki jest znacznie ostrzejsze. Czy rozchodzą się drogi Stanów Zjednoczonych i UE? Co ta sytuacja oznacza dla partnerstwa atlantyckiego Europy i Ameryki?
Audio
  • Puls Świata - gościem Krzysztofa Renika był ambasador Janusz Reiter (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Wojska separatystów rosyjskich w pobliżu Doniecka
Wojska separatystów rosyjskich w pobliżu DonieckaFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Ambasador Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że nie ma jeszcze powodu by twierdzić, że stosunek Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych do wojny rosyjsko-ukraińskiej zmierza w różnych kierunkach. - Tak się oczywiście może stać, ale na razie to domniemania. Chciałbym przypomnieć, że Stany Zjednoczone wciąż nie wprowadziły sankcji gospodarczych. Po drugie Ameryce znacznie łatwiej jest podjąć pewne decyzje niż Unii, na którą składa się 28 państw. Wydaje mi się, że różnica dotyczy bardziej języka niż treści polityki - powiedział gość Krzysztofa Renika w "Pulsie świata".

Zdaniem Reitera błędem polityków europejskich jest to, że szukają kompromisów i łagodniejszego przekazu już na etapie rozmów, w języku. Amerykanie wyrastają z innej kultury i pozwalają sobie na znacznie więcej. To daje im przewagę. - Kompromisów trzeba szukać w treści polityki, a nie jej języku. Ten ma służyć do tego by nazywać rzeczy wyraźnie, po imieniu - dobitnie stwierdził ambasador.

Czy możemy już z pełnym przekonaniem stwierdzić, jakie jest zagrożenie związane z konfliktem między Ukrainą i Rosją: lokalne, międzynarodowe, globalne? Wydaje się, że odpowiedź poznamy dopiero za jakiś czas. - To jest wydarzenie lokalne o znaczeniu europejskim - i potencjalnie globalnym. Dostrzegam niestety ryzyko rozwinięcia się skali problemu i uważam, że trzeba mówić wyraźnie, co się tam dzieje. Nie można stwarzać wrażenia, że zachowuje się równy dystans do obu stron konfliktu. To nie są równe sobie strony sporu, lecz agresor i ofiara - skwitował Reiter.

Zachęcamy do słuchania "Pulsu świata".

ac/mm

Czytaj także

Rzecznik szefowej dyplomacji UE: pracujemy nad sankcjami wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 15:35
W czwartek sekretarz stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe ukarać Rosję nowymi sankcjami jeśli będzie dalej eskalować napięcie na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: sytuacja na Wschodzie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:58
61 proc. Polaków uważa, że konflikt na Ukrainie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo Polski. Ponad dwie piąte badanych (42 proc.) twierdzi, że wydarzenia te zagrażają pokojowi na świecie - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merkel i Hollande: Putin powinien wpłynąć na separatystów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:10
Władze Ukrainy prowadzą ofensywę na wschodzie, odbijając obszary zajęte przez prorosyjskie bojówki. Tymczasem Zachód chce doprowadzić do zawieszenia broni i rozmów z separatystami.
rozwiń zwiń