Nowy typ wojny przyszedł z Afganistanu i Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 19:00
- Zmierzamy w stronę świata wielobiegunowego, bez wyraźnej dominacji Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Proces ten następuje w konwulsjach - komentował wojny na Ukrainie, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie dyplomata Jan Natkański.
Audio
  • Nowy typ wojny przyszedł z Afganistanu i Kaukazu (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/JSitthi

- Tym, co łączy te konflikty, jest technika prowadzenia wojny: oparta na partyzantce i terroryzmie. Można przypuszczać, że ZSRR, a następnie Federacja Rosyjska nauczyła się tego modelu od przeciwników w Afganistanie i na Kaukazie - wyjaśniał wieloletni ambasador Polski w krajach Bliskiego Wschodu. - Różnica tkwi w przyczynach i motywacjach, która wyrastają z zupełnie innego kontekstu politycznego, kulturowego i religijnego - dodał.

Krzysztof Renik zapytał swojego gościa także o zagrożenie, jakie stanowić mogą dla Unii Europejskiej kalifaty stworzone na pograniczu Iraku i Syrii oraz w Nigerii. - Niebezpieczeństwo jest bardzo poważne - uznał Jan Natkański. - W państwie islamskim są setki, może nawet tysiące bojowników o korzeniach europejskich. Oni mogą kiedyś powrócić do swoich krajów i stać się poważnym zagrożeniem ideologicznym. Tą sprawą powinny zainteresować się służby specjalne - podkreślił.

Co jeszcze wobec tych nowych zagrożeń mogą uczynić kraje zachodnie? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Pulsu świata".

mm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: sytuacja na Wschodzie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:58
61 proc. Polaków uważa, że konflikt na Ukrainie negatywnie wpływa na bezpieczeństwo Polski. Ponad dwie piąte badanych (42 proc.) twierdzi, że wydarzenia te zagrażają pokojowi na świecie - wynika z sondażu CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżihadyści Państwa Islamskiego potępieni za zbrodnie wojenne. Strach przed nimi jednoczy starych wrogów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 17:27
Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay potępiła w poniedziałek dżihadystów Państwa Islamskiego za popełnianie „przerażających, szeroko stosowanych” zbrodni i przestępstw. Wśród nich wymieniła zabójstwa, czystki etniczne i religijne, stosowanie niewolnictwa i przestępstwa na tle seksualnym.
rozwiń zwiń