Rosja działa jak Państwo Islamskie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 20:00
Nikt już nie wątpi, że na Ukrainie mamy do czynienia z wojną. Tyle, że opartą na działaniach dywersyjnych i terrorystycznych. Jak przekonuje Kacper Rękawek z PISM, ten model prowadzenia wojny ma już swoją historię. - "Zielone ludzki" pojawiły się już w 1968 roku w Czechosłowacji - przypomniał w Dwójce.
Audio
  • Rosja działa jak Państwo Islamskie (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/JSitthi

- Do działań hybrydowych w potencjalnym konflikcie z USA przygotowują się też Chiny - dodał ekspert Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - To jednak model naturalny w przypadku strategii państwa słabszego wobec silniejszego. Rosja postawiła go na głowie, atakując w ten sposób słabszą Ukrainę - zwrócił uwagę.

Terroryzm jako narzędzie wojny hybrydowej stał się tematem "Pulsu świata" w związku z dziesiątą rocznicą masakry w Biesłanie. Akty terrorystyczne stają się niestety coraz powszechniejszym elementem "polityki zagranicznej". Jak zauważa Kacper Rękawek, wojsko nie jest przygotowane na prowadzenie tego typy wojny. Jak więc świat cywilizowany ma odpowiadać na wojnę hybrydową?

Odpowiedź w audycji "Puls świata", którą przygotował Krzysztof Renik.

mm/ag

Zobacz więcej na temat: Rosja terroryzm Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mołdawia przed wyborem: Rosja czy Unia Europejska

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 18:00
- Spadek poparcia dla integracja europejskiej na Mołdawii wiąże się z propagandą rosyjskich mediów, która nasiliła się od 2009 roku - mówił w "Pulsie świata" Arcadie Barbarosie, dyrektor Instytutu Polityk Publicznych z Kiszyniowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 12:00
Czy rozpad Związku Sowieckiego był szczęściem czy nieszczęściem dla obywateli tego nieistniejącego już państwa? Czy nostalgia za tamtymi czasami to zjawisko wyjątkowe? Jakie są korzenie tęsknoty za ZSRR w wielu częściach upadłego imperium?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy typ wojny przyszedł z Afganistanu i Kaukazu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 19:00
- Zmierzamy w stronę świata wielobiegunowego, bez wyraźnej dominacji Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Proces ten następuje w konwulsjach - komentował wojny na Ukrainie, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie dyplomata Jan Natkański.
rozwiń zwiń