Ameryka nie uczy się na błędach

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 18:00
- Bush zapomniał o konsekwencjach tortur, broni chemicznej i masowego rażenia w Wietnamie - skomentował raport o nielegalnej działalności CIA prof. Piotr Ostaszewski z SGH.
Audio
  • Ameryka nie uczy się na błędach (Puls świata/Dwójka)
Więźniowie polityczni w Guantanamo
Więźniowie polityczni w GuantanamoFoto: wikipedia, domena publiczna

- Tortury nie przyniosły żadnego sukcesu w wojnie z terroryzmem, 26 ze 119 więźniów było niewinnych, a CIA okłamywało prezydenta i ministrów obrony - podsumował raport opublikowany przez komisję ds. wywiadu amerykańskiego Senatu prowadzący audycję Dariusz Rosiak.
- To nie jest pierwszy raz, gdy CIA wymyka się spod kontroli. Pamiętajmy o Watergate, nadużyciach w Wietnamie czy obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Gwatemali w 1954 roku - wymieniał jego gość, podkreślając, że amerykański wywiad i całe państwo nie wyciąga niestety wniosków z historii.
Ale czy raport w ogóle należało ujawniać i kto za nim stoi?

***

Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzenie: Dariusz Rosiak
Gość: prof. Piotr Ostaszewski (SGH)
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 17.15

mm/bch

Czytaj także

Były więzień Guantanamo o torturach CIA w rozmowie z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 19:00
- Pamiętam, co działo się, kiedy przywieziono mnie na miejsce, zanim jeszcze zostałem przesłuchany. Byłem związany. Wiedziałem, że nie mogę nic zrobić - opowiadał Polskiemu Radiu jeden z najsłynniejszych więźniów Guantanamo, Moazzam Begg. We wtorek został opublikowany raport w sprawie tortur stosowanych przez CIA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: Polska zgodziła się na prośbę Amerykanów o "spokojne miejsce" do przesłuchań

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 09:27
- Amerykanie poprosili nas po 2001 roku o spokojne miejsce do przesłuchiwania osób, które chciały współpracować - oświadczył ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polityk skomentował raport Senatu USA w sprawie więzień CIA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Sikorski o współpracy Polski z CIA: to był stan wyższej konieczności

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 16:45
– Nie potrafię skrytykować Leszka Millera. Na wojnie z terroryzmem, służby tajne, żeby nas ochronić, muszą robić rzeczy niepachnące – tak w radiowej Jedynce marszałek Sikorski ocenia decyzję polskich władz o współpracy z CIA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Gromosław Czempiński: skala działań CIA może porażać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 17:33
Wywiad nie trzyma się żadnych reguł, bo gdyby działał szablonowo nie osiągałby rezultatów, których się od niego oczekuje. Często, żeby zdobyć informacje kluczowe szuka się niestandardowych rozwiązań - powiedział b. szef UOP gen. Gromosław Czempiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Pinior: Polska jak republika bananowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 15:48
– Amerykanie wierzą w rządy prawa i chcą idealnej demokracji – dlatego więzienia CIA powstawały w krajach dyktatorskich. Fatalnie się stało, że gabinet Leszka Millera, w okresie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, zgodził się na wprowadzenie Polski do rzędu takich państw – mówił w Polskim Radiu 24 Józef Pinior, senator PO.
rozwiń zwiń