Protesty w Brazylii. Będą nowe wybory?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 18:00
– Według niektórych sondaży nawet 70 procent Brazylijczyków chce ich rozpisania – mówiła o napiętej sytuacji w Brazylii Janina Petelczyc z fundacji Terra Brasilis.
Audio
  • Protesty w Brazylii. Będą nowe wybory? (Puls świata/Dwójka)
Zwolennicy Dilmy Rousseff demonstrujący w So Paulo 2 września
Zwolennicy Dilmy Rousseff demonstrujący w São Paulo 2 wrześniaFoto: PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Nie ustają gwałtowne demonstracje przeciwko brazylijskim władzom. Siódmego dnia protestów w samym São Paulo na ulice wyszło ok. 50 tysięcy ludzi. Obiektem niechęci demonstrantów jest urzędujący od 31 sierpnia prezydent Michel Temer, który objął władzę po przegłosowaniu impeachmentu Dilmy Rousseff.

– Demonstrantów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to ci, którzy chcą powrotu Dilmy Rousseff do władzy, bo uważają że usunięcie jej ze stanowiska było niedemokratyczne. Druga zaś żąda nowych wyborów i ta właśnie grupa jest największa – powiedziała Janina Petelczyc.

Czy taki scenariusz jest możliwy? Michel Temer mówi, że 50 tysięcy osób to za mało, by myśleć o nowych wyborach, jednak według Janiny Petelczyc wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba protestujących może się znacznie powiększyć.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Janina Petelczyc (Fundacja Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis)

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Dilma Rousseff straci urząd prezydenta Brazylii?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:51
Może się to stać w niedzielę 17 kwietnia. Parlament rozpoczął procedurę odsuwania prezydent od władzy, ta zapowiada jednak, że się nie podda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brazylijczycy nie chcą igrzysk, chcą infrastruktury"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 17:00
- Większość obywateli Brazylii, już ponad 60 procent, jest przeciwna igrzyskom w ich kraju - podkreślała w Dwójce Janina Petelczyc z fundacji Terra Brasilis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brazylijczycy w świetle olimpiady? Wygwizdywanie i wojsko

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 17:00
Czego dowiedział się świat o Brazylijczykach w trakcie letnich igrzysk? Gość "Pulsu świata", Bartłomiej Rabij, zwrócił m.in. uwagę na daleki od europejskiego sposób kibicowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolumbia. Przełomowe porozumienie z FARC

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 18:30
- To był wybór między sprawiedliwością a pokojem – tak zawarcie porozumienia między rządem Kolumbii a partyzantką FARC komentował Lech Miodek.
rozwiń zwiń