"May nie zgodzi się na twardą granicę na szmaragdowej wyspie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 08:00
- W Wielkiej Brytanii istnieje obawa, że wprowadzenie granicy między Irlandią a Irlandią Północną przypomni czasy wojny domowej, która zakończyła się dopiero w 1997 roku - powiedział Krzysztof Kokoszczyński.
Audio
  • Krzysztof Kokoszczyński o sporze wokół wokół granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii (Puls świata/Dwójka)
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/FACUNDO ARRIZABALAGA

Goszczący w Dwójce analityk zajmujący się tematyką europejską odniósł się tymi słowami do ostatnich tarć na linii Londyn-Bruksela. Chodzi dokładnie o propozycję Komisji Europejskiej w sprawie rozwiązania kwestii granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii. W jej ramach Irlandia Północna miałaby pozostać w unii celnej z UE, co pozwoliłoby uniknąć tzw. twardej granicy na wyspie. Według niektórych brytyjskich polityków oznaczałoby to aneksję Irlandii Północnej przez Wspólnotę.

- Granica między Irlandią Północną a Republiką Irlandii nie jest jedynie kwestią infrastruktury czy wygody mieszkańców. To też jest sprawa symboliczna. W Wielkiej Brytanii pamięć o zamieszkach związanych z dążeniami republikanów irlandzkich do zjednoczenia całej wyspy jest bardzo świeża. Istnieją obawy, że wprowadzenie granicy miedzy Irlandią a Irlandią Północną przypomni tamte czasy – dodał Krzysztof Kokoszczyński.

W nagraniu audycji posłuchamy również o perspektywie zawiązania się na brytyjskiej scenie politycznej sojuszu przeciwko rządom Theresy May.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Krzysztof Kokoszczyński (wiceszef euractiv.pl)

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 17.45

mz/jp

Czytaj także

Syria. Rozejm ogłoszony, wojna trwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 10:00
- Od chwili, gdy Syryjczycy zaczęli wygrywać wojnę, rozkazy płynące z Moskwy przestały być przez nich respektowane. Mają też drugiego protektora, którym jest Iran. I razem z nim nie są zainteresowani wygaszeniem walk - mówił w Dwójce Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o wpływy na Bałkanach Zachodnich pomiędzy Rosją a UE

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 10:41
W ostatnich dniach z wizytą w Bałkanach Zachodnich pojawili się szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
rozwiń zwiń