Trudne rozmowy Angeli Merkel w Biały Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 12:38
- Kanclerz Niemiec nie jest pewnie w typie Donalda Trumpa patrząc na te wszystkie jego historie, które ukazują się w ostatnim czasie, ale tu nie o to chodzi. Przede wszystkim chodzi o to, że nie ma też chemii pomiędzy administracją prezydenta USA i Niemcami - mówił w Dwójce Piotr Jendroszczyk z "Rzeczpospolitej".
Audio
  • Spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu (Puls świata/Dwójka)
Prezydent USA Donald Trump wita kanclerz Niemiec Angeli Merkel
Prezydent USA Donald Trump wita kanclerz Niemiec Angeli MerkelFoto: JIM LO SCALZO/PAP/EPA

macron1200.jpg
"Macron może stać się wtyczką Trumpa w Europie"

Angela Merkel przyleciała do USA z roboczą wizytą w piątek (27.04). Przed nią o wiele dłużej, bo aż przez 3 dni, gościł za Oceanem prezydent Francji Emmanuel Macron. - Mimo tego, że Macron był przyjmowany z taką adoracją w Białym Domu, tak samo niczego nie uzgodniono. W tych spornych punktach protokół rozbieżności pozostał, głównie chodzi o Iran i sprawę karnych ceł, które już wkrótce mogą zostać nałożone na Unię Europejską, czyli również Francję i Niemcy - podkreślał Piotr Jendroszczyk.

Jakie kwestie dzielą USA i Niemcy, a gdzie możliwy jest kompromis? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/mko

Czytaj także

"Angela Merkel chce szerszej współpracy niż oś Berlin-Paryż"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:19
- Odpowiedź Angeli Merkel na propozycję prezydenta Francji Emmanuela Macrona jest nie Berlin-Paryż, tylko oś sięgająca aż do Warszawy. Przy czym nie chodzi tylko o Polskę, a o całą wschodnią ścianę Unii Europejskiej - mówił prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Unia musi teraz czekać na Francję"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:00
- Utrzymanie jedności Unii Europejskiej powinno być priorytetem dyplomacji każdego państwa członkowskiego. Dopóki sytuacja we Francji się nie wyklaruje, nie ma co marzyć o kształtowaniu wspólnej polityki. Pozostaje spójnie reagować na zagrożenia – mówił dr Aleksander Gubrynowicz.
rozwiń zwiń