Maciej Okraszewski: kobietobójstwo w kulturze iberoamerykańskiej istniało od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 18:00
- Nie tylko Meksyk jest krajem niebezpiecznym dla kobiet, ponieważ skala kobietobójstwa jest w ogóle bardzo wysoka w krajach latynoskich. W Meksyku jest ona szczególnie duża, dlatego że tam od 2006 roku toczy się już właściwie wojna domowa między państwem a kartelami narkotykowymi. To sprawia, że atmosfera przemocy wszechogarniającej dotyka też zwykłych meksykańskich rodzin - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dziennikarz Maciej Okraszewski.
Audio
  • Maciej Okraszewski o morderstwach kobiet w Meksyku (Puls świata/Dwójka)
Marsz na rzecz eliminacji przemocy wobec kobiet - Meksyk
Marsz na rzecz eliminacji przemocy wobec kobiet - MeksykFoto: PAP/Lexie Harrison-Cripps

Meksyk jest wstrząśnięty po zabójstwie 25-letniej Ingrid Escamilli, mieszkanki Mexico City, która została brutalnie zamordowana. Miesiąc wcześniej w Meksyku zamordowano z kolei znaną artystkę Isabel Cabanillas. W kraju dochodzi do protestów – głównie kobiet. Wydarzenie to znów rozpaliło dyskusję na temat kobietobójstwa i kultury machismo. W Meksyku tylko w 2019 roku z rąk morderców, często partnerów, zginęło ponad tysiąc kobiet. Jak zaznaczył Maciej Okraszewski, skala może być jednak zaniżona.

- Ta liczba jest najprawdopodobniej wyższa, bo żeby zakwalifikować morderstwo jako kobietobójstwo, trzeba spełnić kilka różnych czynników. Często policja klasyfikuje to jako zwykłe morderstwo, żeby oszczędzić sobie papierkowej roboty, ponieważ to się wiąże dodatkowo z przedstawieniem dowodów w sądzie - wyjaśnił dziennikarz.

Zdaniem gościa "Pulsu świata", krajem wstrząsnęło nie samo morderstwo Ingrid Escamilli, czy fakt tego, że było ono brutalne. - Wstrząsające było to, że zdjęcia ciała kobiety trafiły do mediów, w dodatku w formie bagatelizującej tę zbrodnię. Jeden z największych tabloidów w kraju dał na całą pierwszą stronę zdjęcie jej zmasakrowanego ciała, podpisując, że jest to wina kupidyna. Stąd to ogromne oburzenie Meksyku.

Maciej Okraszewski podkreślił, że kobietobójstwo od zawsze było obecne w kulturze latynoamerykańskiej ze względu na zjawisko maczyzmu. - Teraz jest dyskusja, czy o tym zjawisku po prostu więcej się mówi, czy jednak faktycznie przybiera ono na sile, ponieważ kobiety zaczęły silniej decydować same o sobie, a mężczyźni czują, że nie spełniają tych silnie stereotypowych ról narzucanych im przez społeczeństwo - mówił dziennikarz.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: Maciej Okraszewski (publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 16.45

am/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekają od ogromnej przemocy i braku perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:53
- Ameryka Środkowa jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Honduras, Salwador, Gwatemala mają ogromną skalę morderstw - mówił na antenie Maciej Okraszewski.  Dziennikarz "Działu Zagranicznego" mówił o przyczynach masowej emigracji z tej części świata do USA.
rozwiń zwiń