Syryjscy uchodźcy w Libanie. "Większość dzieci choruje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:53
– Syryjczycy najczęściej mieszkają w prowizorycznych schronieniach, takich jak garaż, kurnik czy komórka – mówiła chirurg dziecięca Joanna Gradek, wolontariuszka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która właśnie wróciła z północnego Libanu.
Audio
  • Syryjscy uchodźcy w Libanie. "Większość dzieci choruje" (Puls świata/Dwójka)
Powstała dzięki wsparciu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej mobilna klinika pomagająca syryjskim uchodźcom w Libanie
Powstała dzięki wsparciu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej mobilna klinika pomagająca syryjskim uchodźcom w LibanieFoto: PAP/Grzegorz Dyjak

W tamtejszej prowincji Akkar według różnych szacunków znajduje się od miliona do półtora miliona uchodźców syryjskich. Wielu z nich przebywa już tam od trzech, a nawet czterech lat. Uciekinierzy pochodzą głównie z Homsu. Kilka lat temu ich miasto przeżyło dramat porównywalny z tym, który niedawno stał się udziałem Aleppo.

Życie Syryjczyków w północnym Libanie jest bardzo ciężkie. Nie ma tam wielkich zorganizowanych obozów dla uchodźców. Ludzie muszą płacić za wynajem pomieszczeń lub gruntu, na którym rozstawiają namioty. Wydają na to większość pieniędzy z pomocy humanitarnej - na ubrania, jedzenie, a zwłaszcza leki nie starcza już środków. Tymczasem syryjskie matki powtarzają: "większość naszych dzieci choruje z powodu wilgoci i grzyba, mają astmę i alergie". A to tylko niektóre z licznych chorób, które szerzą się wśród najmłodszych.

Joanna Gradek mówiła w Dwójce, dlaczego władze libańskie mimo najlepszych chęci nie są w stanie zapewnić Syryjczykom lepszych warunków życia (choć i tak robią dużo m.in. w zakresie edukacji). Opowiadając o swojej pracy w prowincji Akkar, zwróciła też uwagę na najbardziej aktualny problem uchodźców - przetrwanie kolejnej zimy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Joanna Gradek (chirurg dziecięca, wolontariusz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mz 

Czytaj także

Kair po zamachu. "Egipcjanie mają wspólnego wroga"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:15
- Atak bombowy na koptyjską katedrę św. Marka w Kairze zbliży Egipcjan – zarówno chrześcijan, jaki i muzułmanów – powiedział dr Zbigniew Szafrański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec rebelii w Aleppo. Co dalej z Syrią?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 19:00
Wczoraj wieczorem ogłoszono upadek zrewoltowanej części Aleppo i zawieszenie broni. Choć dziś pojawiły się doniesienia o nowych walkach, bunt w Aleppo jest już zamkniętą częścią historii wojny w Syrii.
rozwiń zwiń