Przyszłość kraju zależy od lekcji plastyki?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 19:00
- Edukacja artystyczna jest na świecie coraz bardziej obecna jako podstawowy sposób kształtowania postaw innowacyjnych - mówił prof. Sławomir Ratajski z ASP w Warszawie.
Audio
  • Dyskusja o wpływie lekcji plastyki na kształtowanie się charakteru młodych ludzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W amerykańskich uczelniach edukacja artystyczna nastawiona jest na wyrabianie elastyczności w podejmowaniu decyzji. Ta umiejętność w przyszłości ułatwia np. przebranżowienie się - zauważał prof. Ratajski
"W amerykańskich uczelniach edukacja artystyczna nastawiona jest na wyrabianie elastyczności w podejmowaniu decyzji. Ta umiejętność w przyszłości ułatwia np. przebranżowienie się" - zauważał prof. RatajskiFoto: Glowimagers/EastNews

Gość Dwójki zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu lekcje plastyki i muzyki zostały w Polsce zmarginalizowane. - Uznano, że nie mają wpływu na rozwój państwa, tymczasem to jeden z najważnieszych elementów wpływających na jakość społeczeństwa - podkreślał prof. Ratajski.

Jego zdaniem od rozbudzenia w dzieciach wrażliwości na piękno i sztukę zależy nie tylko przyszły ład przestrzenny, ale także gospodarka kraju. Jak wygląda to przełożenie i dlaczego powinniśmy być zaniepokojeni faktem, że słoneczko jest malowane przez dzieci najczęściej w lewym górnym rogu?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Adriana Prodeus

Goście: Teresa Starzec (malarka, prezeska fundacji Atelier), prof. Sławomir Ratajski (wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) i Jan Bajtlik (grafik, prowadzi warsztaty z dziećmi)

Data emisji: 1.06.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Z czytania komiksów się nie wyrasta

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 12:00
- Komiksy są kojarzone w Polsce jako rozrywka dla dzieci, tymczasem większość albumów, które się u nas ukazują jest raczej dla osób starszych - mówił w Dwójce Paweł Timofiejuk, wydawca komiksów i organizator warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przy dobrej książce dla dzieci bawią się także dorośli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:00
- Założeniem literatury dla najmłodszych powinno być, że jej odbiorca jest inteligentny, potrafi łączyć fakty i od dorosłej osoby odróżnia go tylko nieco mniejsza wiedza o świecie - mówił w Dwójce Daniel Mizieliński, autor książek dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzieci naprawią nasze miasta?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 16:00
- Chcemy, aby nasze dzieci brały w przyszłości aktywny udział w kształtowaniu przestrzeni publicznej - wyjaśniał Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.
rozwiń zwiń