Groźba czy szansa? Burza wokół Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:00
– Działalność Muzeum Karykatury obejmuje znacznie większy obszar niż Muzeum Warszawy – mówiła Bogna Świątkowska o planach połączenia tych dwóch placówek.
Audio
  • Rozmowa o kontrowersjach związanych z włączeniem Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznej
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i ekspozycją polskich i zagranicznych grafik artystycznych, malarstwa i fotografii o tematyce satyrycznejFoto: Wistula/Wikimedia/CC

28 maja 2015 r. Rada m. st. Warszawy podjęła uchwałę intencyjną w sprawie włączenia Muzeum Karykatury w strukturę Muzeum Warszawy. Ta decyzja wzbudziła wiele wątpliwości i protestów. Tomasz Lipiński, syn wieloletniego dyrektora muzeum Eryka Lipińskiego, krytykując "nonsensowne zamiary władz", napisał, że władze Warszawy planują likwidację Muzeum Karykatury jako samodzielnej instytucji.

Tymczasem władze zapewniają, że ich intencją nie jest likwidacja, a jedynie odwrócenie proporcji między zatrudnieniem pracowników administracyjnych i merytorycznych oraz stworzenie nowych możliwości rozwoju placówki. Żaden z przedstawicieli warszawskiego ratusza nie przyjął jednak zaproszenia do udziału w audycji...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Bogna Świątkowska (dziennikarka, krytyczka sztuki, członkini prezydium Społecznej Rady Kultury, organu doradczego prezydenta Warszawy), Jacek Frankowski (honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury)

Z nagrań archiwalnych: Tomasz Thun-Janowski (dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy), Elżbieta Laskowska (p.o. dyrektor Muzeum Karykatury)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/mm

Czytaj także

Historia Królikarni: krwawe polowania i dekret Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:00
- Nasze pięćdziesięciolecie wykorzystujemy do uważnego przyjrzenia się niejednoznacznej historii. A zaczęło się od grzechu założycielskiego... - mówiła kuratorka Królikarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń