Marcin Koszałka: "Czerwony pająk", ukryte twarze perwersji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 22:20
- Nie chciałem opowiadać, czym jest zło, skąd się bierze. Wolałem skupić się na swoistym pragnieniu perwersji, ukrytej w człowieku fascynacji złem – opowiadał Marcin Koszałka o swoim najnowszym filmie.
Audio
  • Z Marcinem Koszałką o jego filmie "Czerwony pająk" rozmawia Marcin Pesta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Postać weterynarza, którą wykreował w Czerwonym pająku Adam Woronowicz (na zdj.) należy, wg Marcina Koszałki, w tym filmie do najważniejszych
Postać weterynarza, którą wykreował w "Czerwonym pająku" Adam Woronowicz (na zdj.) należy, wg Marcina Koszałki, w tym filmie do najważniejszych Foto: Adam Golec/mat. pras. Kino Świat

"Czerwony pająk", historia seryjnego mordercy z Krakowa, to pierwszy fabularny film znanego operatora ("Rewers", "Pręgi", "Kochankowie z Marony", "Rysa") i jednego z najbardziej znanych polskich dokumentalistów ("Takiego pięknego syna urodziłam", "Made in Poland").

- Pomyślałem, że jeśli mam robić debiut, będzie to film autorski, stąd "Czerwony pająk" nie jest filmem gatunkowym, typowym kryminałem – tłumaczył gość Dwójki, mówiąc m.in. o oryginalnej, otwartej na interpretacje przestrzeni, którą chciał stworzyć w swoim filmie.

Jak, na różnych poziomach, można odczytywać "Czerwonego pająka"? Jakie ryzyko podjął Marcin Koszałka, występując w roli zarówno reżysera, jak i operatora? I dlaczego kreacja Małgorzaty Foremiak w tym filmie była dla wielu zaskoczeniem?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Marcin Koszałka (reżyser, scenarzysta, operator filmowy)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

Tomasz Bagiński przedstawia filmowego Wiedźmina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:00
- Wierzę, że ten film będzie dobry. Wielu utalentowanych ludzi nad nim pracuje - mówił w Dwójce znakomity animator i reżyser o ekranizacji prozy Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scope100. Jak działa dystrybucja filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:00
Sto osób zainteresowanych kinem ma szansę zdecydować, jaka nowość z międzynarodowych festiwali trafi do polskiej dystrybucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie na francuskiej prowincji z Polską w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 10:30
– Chciałam pokazać nie rzeczywistość, lecz pamięć młodości, którą każdy z nas ma w sobie – mówiła Julia Kowalski, reżyserka filmu "Znam kogoś, kto cię szuka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najpierw zawód, potem artyzm". Jak uczyć filmu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 10:30
– Zawsze uważałem, że film to sztuka dla zawodowców. Poza tym bardzo lubiłem uczyć – mówił Maciej Ślesicki, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
rozwiń zwiń