Marek Koterski: twórca powinien się zamknąć

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 21:00
– Artysta najmniej wie o prawdziwych przyczynach swojej twórczości – mówił reżyser, którego ostatnio trudno namówić na wywiad. Dla Dwójki zrobił jednak wyjątek.
Audio
  • Marek Koterski o swojej twórczości i jej inspiracjach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marek Koterski jest reżyserem, dramaturgiem, a także poetą (niedawno ukazał się tom Kocham i nienawidzę)
Marek Koterski jest reżyserem, dramaturgiem, a także poetą (niedawno ukazał się tom "Kocham i nienawidzę") Foto: PAP/Stach Leszczyński

– Czuję coraz większy opór przed mówieniem o tym, co robię – wyznał Marek Koterski. – Musiałbym chyba wypełnić całą audycję, by wymienić powody, dla których tak się dzieje – dodał.

Reżyser uważa, że twórca powinien milczeć o źródłach swojej działalności. – Na tej drodze jest tyle przypadków, które są nieprzypadkowe, ukrytych i jawnych powodów, że potem, gdy człowiek próbuje to zrelacjonować, wygładza to i oddala się od prawdy – tłumaczył.

Mimo tego Marek Koterski opowiedział w Dwójce o swoich artystycznych inspiracjach i czerpaniu tematów z obserwacji rzeczywistości. Zdradził także, czy na scenę i ekran powróci jego ulubiony bohater - Adaś Miauczyński.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Marek Koterski (reżyser, dramaturg, poeta)

Data emisji: 4.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

"Dekalog" Kieślowskiego jako amerykański serial

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 11:00
- Trudno przewidzieć, co się stanie. Może będzie to ciekawa propozycja, a może będziemy załamani tą inicjatywą - mówił Jacek Bławut o pracy Amerykanów nad nową wersją słynnego filmowego cyklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Sroka: w polskim kinie nie ma ograniczania tematów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:00
- Najważniejsza jest jakość materiału filmowego – podkreślała Magdalena Sroka, nowa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, tłumacząc zasady przyznawania środków na produkcje filmowe.
rozwiń zwiń