Jak sprzedawać wiedzę? Nie używać słowa nauka!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 19:00
- Ludzi coraz mnie interesują wykłady, na których nic się nie dzieje. Na zorganizowanej przez nas nocy biologów wymyśliliśmy wystawę pt. "Czy wiesz, z kim śpisz?" - mówił w Dwójce prof. Przemysław Wojtaszek, laureat konkursu Popularyzator Nauki 2015.
Audio
  • Jak sprzedawać wiedzę? Nie używać słowa nauka! (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Popularyzator Nauki przyznawany jest w kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni, Instytucje naukowe, Instytucje pozanaukowe i Media (zdj. ilustracyjne)
Popularyzator Nauki przyznawany jest w kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni, Instytucje naukowe, Instytucje pozanaukowe i Media (zdj. ilustracyjne)Foto: NASA/wikimedia/domena publiczna

Gość Michała Nowaka zauważał, że choć najłatwiej zainteresować światem mniejsze dzieci, to wiedzę warto zdobywać w każdym momencie życia, ponieważ pozwala ona oswoić się z różnymi zjawiskami. - Na przykład z faktem, że w naszym organizmie jest więcej bakterii niż mamy komórek. Inny przykład to rośliny zmodyfikowane genetycznie, które wzbudzają ogromne emocje, a w zdecydowanej większości ludzie, którzy o nich opowiadają, nie wiedzą, o co chodzi - dodawał.

Z kolei Karol Wójcicki z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych podkreślał, że ludzie boją się słowa "nauka". - Trzeba różne informacje sprzedawać pod płaszczykiem zabawy.

Obaj naukowcy tłumaczyli, dlaczego największą popularnością cieszą się nocne imprezy naukowe, ale też wyjaśniali, jak poprzez ciekawostki przekazać wiedzę o mechanizmach rządzących danym zagadnieniem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Przemysław Wojtaszek,  Karol Wójcicki

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Nagroda za analizę szczątków Słowian

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 00:40
Niedawno wyłoniono zwycięzcę 2. edycji Stypendium im. Barbary Skargi przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby, pustynie i zniewalający urok Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 13:30
Prof. Bogdan Żurawski od ponad 30 lat prowadzi prace badawcze na terenie Sudanu. W Dwójce opowiadał o trudach pracy na nubijskich wykopaliskach i pasji, jaką jest dla niego praca archeologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowód polskiej potęgi w egipskich grobowcach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:30
– Polska ma tradycję badań egiptologicznych od XVIII w. Znajdujemy się w czołówce krajów działających w tej dziedzinie – mówił papirolog prof. Adam Łukaszewicz.
rozwiń zwiń