Muzyka sprzed kilkuset lat uwodzi najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 19:00
– Średniowiecze zapadło mi w serce i już nie mogę się od niego uwolnić – mówiła pianistka, wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett.
Audio
  • Muzyka sprzed kilkuset lat uwodzi najbardziej. Spotkanie z Agnieszką Budzińską-Bennett (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

W liceum muzycznym uczyła się pianistyki, ale przyznaje, że fortepian nigdy nie był jej instrumentem. – To wielka samotność. A mnie zawsze podobała się praca ensemblowa, muzykowanie z innymi, interakcje – powiedziała. Tę pasję artystka rozwija dziś jako liderka założonego przez siebie zespołu wokalnego Ensemble Peregrina.

Droga do działalności wokalnej była jednak długa. Po liceum Agnieszka Budzińska-Bennett studiowała muzykologię w Poznaniu, bo w Polsce nie było wówczas klasy śpiewu dawnego. Zaś to, że w ogóle zainteresowała się muzyką, zawdzięcza temu, że jej ojciec był... kelnerem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Agnieszka Budzińska-Bennett (pianistka, wokalistka i muzykolog)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Prof. Mirosław Perz

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 18:40
- Jeśli ktoś mówi w Polsce o swojej miłości do Niemiec, to wydaje się z góry podejrzany. Tymczasem połowa wspaniałej muzyki w Europie to są Niemcy - mówił w Dwójce wybitny muzykolog prof. Mirosław Perz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim są wrogowie ludzkości według Szostakowicza?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 21:00
Jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku spędził większość twórczego życia trzymany "na krótkiej smyczy" tyrana. Czy na pewno nie mógł uniknąć tego losu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Każdy polski muzykolog walczy z klątwą Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 20:00
– Niektórzy wychodzą z tej walki zwycięsko, innych klątwa dopada po latach – mówił Wojciech Bońkowski, znawca historii interpretacji i recepcji twórczości Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal. "Za moich muzyków dam się pokroić"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 19:00
- W 2. klasie szkoły podstawowej postanowiłam, że będę dyrygentem. Od początku 3. roku studiów zaczęłam dyrygować własną orkiestrą - wspominała Agnieszka Duczmal, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
rozwiń zwiń