Koziołek Matołek i inni jubilaci ze Studia Miniatur

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 15:00
Studio Miniatur Filmowych w Warszawie skończyło 60 lat. To stamtąd pochodzą "Koziołek Matołek", "Pomysłowy Dobromir", "Proszę Słonia" czy "Mami fatale". - Zagraniczna krytyka pisała o polskiej szkole animacji - mówi reżyser i animator Witold Giersz.
Audio
  • Studio Miniatur Filmowych, czyli 60 lat polskiej animacji (Notatnik Dwójki)
Figurka Koziołka Matołka w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Figurka Koziołka Matołka w Muzeum Dobranocek w RzeszowieFoto: Przemysław Woźnica/wikimedia/CC BY SA 3.0

Animacje, które w latach 50. powstawały w Warszawie, były nowatorskie i oryginalne. - Jan Lenica realizował swoje filmy w technice wycinanki. Borowczyk fotografował poszczególne ruchy aktora i ze zdjęć tworzył nietypowy ruch postaci. Kazimierz Urbański podgrzewał fragmenty taśmy, co dawało bardzo interesujące efekty. Ja malowałem farbami olejnymi - wspomina Witold Giersz.

Twórca opowiada także o pracy nad filmem "Proszę Słonia", w którym głosów użyczyli m.in. Irena Kwiatkowska i Ludwik Benoit. - Przypominam sobie, że w czasie nagrywania dialogów aktorzy znakomicie się bawili, robili sobie dowcipy. Kilkukrotnie powtarzaliśmy niektóre sceny, ponieważ było słuchać chichot spoza kadru - wspomina.

W audycji mówiliśmy także o nowym filmie Studia Miniatur Filmowych pt. "Czarodziejska góra". Opowiada on o polskim opozycjoniście Admie Jacku Winklerze, który walczy z komunizmem w zupełnie nieszablonowy sposób.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Witold Giersz (reżyser, animator, scenarzysta), Włodzimierz Matuszewski (szef Studia Miniatur Filmowych, Anna Wróblewska, Joanna Ronikier (producentka),

Godzina emisji: 13.00

mg/bch

Czytaj także

"Tam, gdzie żyją dzikie stwory" – książka dla dzieci, która była skandalem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 16:00
– Dziś należy do żelaznej klasyki amerykańskiej literatury dziecięcej, na początku jednak próbowano jej zakazać, nie dopuszczano do bibliotek dla najmłodszych. Łamała tabu, pokazując matkę, która wpada w złość – mówiła w Dwójce pisarka Agnieszka Graff o słynnej książce Maurice'a Sendaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakład fotograficzny "Siemaszkowie"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Warszawa bez reklam, z budynkami, które już nie istnieją albo straciły swój czar. To stolica na fotografiach legendarnego Zbyszka Siemaszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Animowane lalki Adama Kiliana. Zabawa na serio

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:00
– Mój tata zawsze poszukiwał ideału sztuki, która jest dostępna zarówno dla dziecka, jak i profesora uniwersytetu – mówił Jarosław Kilian, syn Adama Kiliana.
rozwiń zwiń