Jakubowski: mój bohater chce się wypisać ze świata

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:00
- Po tomie "Generał i inne dramaty polityczne" nastąpiło u mnie zmęczenie tematyka polityczną. Zacząłem się bardziej interesować człowiekiem jako takim - Jarosław Jakubowski mówił w Dwójce o swojej publikacji "Prawda i inne dramaty".
Audio
  • Jarosław Jakubowski o tomie "Prawda i inne dramaty" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jarosław Jakubowski
Jarosław JakubowskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W nowym tomie jednego z ciekawszych współczesnych polskich dramatopisarzy znalazło się 11 tekstów o mocnym wydźwięku eskapistycznym. - Ich bohater chce zerwać relacje z ludźmi, chce żeby wszyscy dali mu spokój. To odludek totalny. Jeśli chodzi o tematykę, to poruszam zagadnienia końca, czego wyrazem był pierwszy pomysł by zatytułować książkę: "Sztuki o końcu" - mówił Jarosław Jakubowski w rozmowie z Jackiem Wakarem.

Mimo zmęczenia autora wszechobecną polityką nie udało się od niej uciec w audycji. Jarosław Jakubowski odniósł się do przyklejonej mu łatki dramatopisarza prawicowego. Tłumaczył swoje zaangażowanie w konflikt związany z odejściem Pawła Wodzińskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Mówił w końcu o swojej fascynacji Sławomirem Mrożkiem i Thomasem Bernhardem.

***

Tytuł audycj: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jarosław Jakubowski (dramatopisarz, poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 9.08.2014

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko może być też publicystyką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:45
- Głównym motywem przewijającym się w pracach konkursowych są tematy historyczne. Materiały te mają często formę reportażu i przedstawiają heroiczne postaci, o których do tej pory słyszeliśmy niewiele – powiedział Antoni Libera, który jest członkiem Jury Radiowego podczas rozpoczętego 19 czerwca XVII Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka: w Teatrze Polskiego Radia kocham wolność

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 11:40
- W nagraniu słuchowiska radiowego aktor stoi zawsze nad przepaścią i nigdy nie wie, co go spotka. Albo leci, albo spada w dół – powiedziała Danuta Stenka, która podczas Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymała nagrodę za rolę Gwinony w przygotowanym dla Dwójki słuchowisku "Lilla Weneda" w reż. Dariusza Błaszczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakochany Szekspir". Brawura na elżbietańskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 19:00
- Gdański Teatr Szekspirowski to specyficzna przestrzeń. Trójdzielny układ widowni, znacząco podwyższona scena i stojąca wokół widownia – to wszystko wymaga zupełnie innego aktorstwa – powiedział Paweł Aigner.
rozwiń zwiń