Marcin Świetlicki: lubię być wampirem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:00
- Wciąż chcę się czegoś uczyć od innych. Wypijam trochę krwi, ale jednocześnie daję dużo z siebie – powiedział słynny poeta i wokalista, który odwiedził Dwójkę z okazji wydania tomu "Nieprzysiadalność", stanowiącego wywiad rzekę z artystą.
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Świetlickim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marcin Świetlicki, Rafał Księżyk Nieprzysiadalność. Autobiografia, Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki książki)
Marcin Świetlicki, Rafał Księżyk "Nieprzysiadalność. Autobiografia", Wydawnictwo Literackie (fragm. okładki książki)Foto: mat. prom.

Marcin Świetlicki opowiadał m.in. o współpracy ze swoim nowym zespołem Zgniłość, do którego zaprosił młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra.

- Kocham muzyków z zespołu Świetliki, ale oni nie lubią jazzu. Improwizacja jest jednak dla mnie dużą wartością. Może być źle, kulawo, fałszywie, ale nie jest to nudne. Czasami muszę walczyć z nudą, a praca z zespołem jazzowym nigdy nie będzie dla mnie nieatrakcyjna. Wysysam z moich współpracowników profesjonalizm i wiedzę. Dzięki nim stale się czegoś uczę – dodał Marcin Świetlicki.

W nagraniu posłuchamy również o samotności artystycznej poety i dowiemy się, dlaczego, oszczędny zwykle w słowach na temat swego życia prywatnego, tym razem – na łamach tomu "Nieprzysiadalność" - dał się namówić na pełną szczerości rozmowę. Posłuchamy także opowieści Rafała Księżyka, dziennikarza muzycznego Dwójki, który jest autorem wydanej niedawno książki.

nieprzysiadalność.jpg

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Marcin Świetlicki (poeta, wokalista, pisarz), Rafał Księżyk (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp


Czytaj także

Świetlicki: mam pierwotną metodę na wiersze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 18:00
- Najpierw powstają w głowie, najczęściej podczas chodzenia lub jazdy pociągiem - zdradzał Marcin Świetlicki swój sposób na tworzenie. Właśnie ukazał się najnowszy tomik krakowskiego poety: "Drobna zmiana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Świetlicki: zadziorny jestem i nie mija mi to z wiekiem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:30
– Taki mam charakter, ale to nie bierze się z jakiegoś defektu. To czasy powodują tę zadziorność, a ponieważ czasy robią się coraz gorsze, wiersze są coraz zadziorniejsze – mówił poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek wyprowadza się przez okno. Literacki Kraków

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:39
– Sławomir Mrożek był jedną z najbarwniejszych postaci życia literackiego Krakowa – mówił historyk literatury Jacek Olczyk o swojej monumentalnej publikacji "Życie literackie w Krakowie w latach 1893-2013".
rozwiń zwiń