"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:00
– Podczas prób dało się wyczuć atmosferę uczestniczenia w czymś, co narasta i co może mieć jakieś konsekwencje – wspominał Damian Damięcki, odtwórca roli Jakuba w legendarnym spektaklu Kazimierza Dejmka.
Audio
  • Damian Damięcki wspomina atmosferę prób do "Dziadów" Kazimierza Dejmka (PR, 11.12.2017)
Próba generalna Dejmkowskich Dziadów w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu m.in. Gustaw Holoubek
Próba generalna Dejmkowskich "Dziadów" w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu m.in. Gustaw HoloubekFoto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

dziady 1200.jpg
Mościcki: Dejmkowskie "Dziady" wymknęły się ocenom

25 listopada 2017 r. minęła 50 rocznica premiery Dejmkowskich "Dziadów" w Teatrze Narodowym. Damian Damięcki, wówczas młody absolwent szkoły aktorskiej, opowiadał o pełnych napięcia próbach przed spektaklem, który okazał się jednym z zapalników Marca '68. – Na jednej z prób mówiliśmy Dejmkowi: panie dyrektorze, coś się dzieje we Francji i w Warszawie, czy my powinniśmy tak ostro traktować tekst "Dziadów"? Podejrzewam, że on doskonale wiedział, co się dzieje i w jakim momencie wsadza kij w mrowisko – mówił aktor.

Czy władza od początku wiedziała, z czym ma do czynienia, czy zorientowała się dopiero podczas premiery? Czy rząd był aż tak ślepy, czy może skandal wokół "Dziadów" to wynik frakcyjnych tarć wewnątrz partii? O to pytaliśmy historyka prof. Jerzego Eislera, który tłumaczył okoliczności wystawienia "Dziadów" w warunkach PRL, w którym przecież nawet "prognoza pogody była polityką".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Damian Damięcki (aktor, odtwórca roli Jakuba w "Dziadach" Kazimierza Dejmka), prof. Jerzy Eisler (historyk, szef warszawskiego oddziału IPN, autor monografii "Marzec 1968. Geneza, przebieg, konsekwencje")

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydarzenia marcowe. Co wydarzyło się 49 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
Wiec na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego dał początek tzw. wydarzeniom marcowym w 1968 roku. Więcej o tym w "Zaklinaczach czasu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:00
– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mościcki: Dejmkowskie "Dziady" wymknęły się ocenom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:31
– Nieszczęsny kontekst polityczny przyćmił to, czym to przedstawienie było. Ono wymknęło się spod oceny, jako wydarzenie artystyczne. A było to przedstawienie znakomite – opowiadał w Dwójce Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń