"System szkolnictwa wyższego otwiera się na ludzi, którzy są wybitnie zdolni"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 20:13
- Nie tak dawno na polskich uczelniach wprowdzono możliwość, że posiadacz licencjatu, który ma potencjał intelektualny i naukowy, żeby zdawać na studia doktoranckie, może to zrobić. System otwiera więc furtki dla ludzi, ktorzy są wybitnie zdolni - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Czy system szkolnictwa wyższego odpowiada wyzwaniom współczesności? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AN NGUYEN/Shutterstock.com

nauka 1200.jpg
Prof. Turski: oduczamy się ponoszenia odpowiedzialności

Wiele wskazuje na to, że przekształcenia w gospodarce, technologii, ale też zmiany społeczne znacząco wpłynęły na dotychczasowe ścieżki zawodowego awansu. W audycji zastanawialiśmy się, czy system szkolnictwa odpowiada wyzwaniom współczesności oraz czy studia przestały być przepustką do kariery.

- Wydaje się, że w tej chwili wszystkie zjawiska społeczne i cywilizacyjne wskazują młodym ludziom, że bez wykształcenia, i to bardzo dobrego, nie mają czego szukać. Najprostsze nawet prace wymagają dziś bowiem znacznie więcej wiedzy i przygotowania niż kiedyś – podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki z Instytutu Badań Literackich PAN.

Z kolei prof. Łukasz Turski zwracał uwagę, że wykształcenie nie musi być powiązane z ukończeniem studiów. - Życzyłbym sobie, żeby wielu naszych profesorów było tak wykształconych jak Mark Zuckerberg, który nie skończył żadnych studiów. Podobnie jak Bill Gates i Steven Jobs. Ten ostatni nawet przez chwilę nie był na żadnym uniwersytecie. Stwierdzenie jednak, że Jobs nie był osobą wykształconą to jakaś logiczna nieprawda - przekonywał fizyk.

Co powinny dawać studia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (Instytut Badań Literackich PAN), prof. Łukasz Turski (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, przewodniczący rady programowej Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/ag

Czytaj także

"Chcemy obudzić w uczniach ogień"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 16:00
- Idealny nauczyciel muzyki to taki, któremu się chce. Jego umiejętności nie muszą być na najwyższym poziomie, bo nie musimy w każdej szkole tworzyć orkiestry symfonicznej. Rolą nauczyciela jest obudzenie kreatywności uczniów - mówił w Dwójce Witold Roy Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 20:00
- Nie ma innego miasta poza Polską, które byłoby tak istotne z punktu widzenia polskiej kultury. Bez kompleksowego wsparcia tamtejszych instytucji, utracimy wiele dzieł związanych z historią naszego kraju - mówił w Dwójce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń