Marcin Masecki o płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy": na początku wydawało się nam to nierealne

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 21:01
- Jeśli dobrze pamiętam, propozycję nagrania tej płyty dostaliśmy w marcu. Cała produkcja musiała przebiec w ekspresowym tempie, ale jakiś duch Mieczyslawa Fogga popchnął nas w tę stronę i się udało - mówił w Dwójce Marcin Masecki, pianista i aranżer.
Audio
  • Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki o płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Emil Młynarski (L), Marcin Masecki (P) i Beata Kwiatkowska
Jan Emil Młynarski (L), Marcin Masecki (P) i Beata KwiatkowskaFoto: Polskie Radio

fogg płyta okładka 1200.jpg
"Mieczysław Fogg był obecny w Muzeum Powstania Warszawskiego od zawsze"

Płyta "Fogg - pieśniarz Warszawy", która ukazała się w piątek 27 lipca, to wspólne dzieło Marcina Maseckiego i Jana Emila Młynarskiego. Duet przygotował ją w ramach w ramach corocznego cyklu Pamiętamy'44, który realizuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mieczysław Fogg to postać wyjątkowo mocno związana z Warszawą. Karierę wokalisty rozpoczął bardzo wcześnie, śpiewał aż do śmierci, przeżył prawie cały XX wiek ze wszystkimi tragicznymi zwrotami jego historii. Wystąpił na blisko 16 tys. koncertów na całym świecie. Zawsze wracał jednak do Polski, a dokładnie – do Warszawy. Prowadził kawiarnię Cafe Fogg i wytwornię płyt gramofonowych Fogg Record. Kojarzony z przedwojenną piosenką, stał się uosobieniem całego utraconego świata.

- Nie chodziło o to, że Fogg był tak wybitnym śpiewakiem czy głosem, ale o to, że miał tak niesamowity życiorys i był tak niesamowicie oddany swojej publiczności, estradzie i swojemu miastu - Warszawie. Dlatego to jego pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło poświęcić tegoroczną odsłonę swojego cyklu. Natomiast jeśli chodzi o zaangażowanie z naszej strony, przedstawiamy tu Fogga głównie przedwojennego - tłumaczył Jan E. Młynarski, który śpiewa na płycie.

Co z twórczości Fogga wynosi duet Młynarski-Masecki? Jak swojego pradziadka wspomina Michał Fogg? O tym w nagraniu audycji, w której wykorzystano również archiwalne wypowiedzi legendarnego śpiewaka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Jan Emil Młynarski (wokalista), Marcin Masecki (pianista i aranżer), Michał Fogg (prawnuk Mieczysława Fogga)

Data emisji: 27.05.2018

Godzina emisj: 17.30

pg


Czytaj także

Jak używać jazzu? Masecki i Młynarski tanecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 10:50
– Jazz był kiedyś głównie muzyką użytkową, dopiero później muzycy zaczęli improwizować. A my wracamy do tego dawnego etosu – mówił Jan Młynarski przed radiowym koncertem w Międzynarodowym Dniu Jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wprowadzimy polonezy do pałacu, a Gershwina na parkiet"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 10:00
- Zawsze się zastanawiałem, jak zabrzmiałyby te polonezy, gdyby nadać im królewskiej pałacowości, jakby je rozszerzyć brzmieniowo. Teraz będę mógł się przekonać - o swoim koncercie na Międzynarodowy Dzień Jazzu opowiadał w Dwójce Marcin Masecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powrót do Warszawy z piosenek Fogga jest dla mnie bardzo trudny"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 10:00
 - Przypadło mi w udziale śpiewanie piosenki, która nie pochodzi z nurtu żartobliwego, lekkiego, tylko niesie ze sobą ogromny ciężar emocjonalny - opowiadała w Dwójce Barbara Kinga Majewska o płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy".
rozwiń zwiń