Piotr Baron: nie stawiam sobie żadnych cezur

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 18:00
- Czterdziestolecie pracy artystycznej to dla mnie samego zaskakujący wynik, ale ta sama szajba, która kiedyś się kręciła, kręci się dalej i nie odczuwam otwierania kolejnych rozdziałów – mówił w Dwójce jeden z najważniejszych polskich saksofonistów.
Audio
  • Jazzmen w świecie muzyki poważnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Piotr Baron
Piotr BaronFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był jazzmen, który został dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonia Juventus. W trwającej już cztery dekady karierze Piotr Baron miał okazję współpracować na scenie i w nagraniowym studiu z tak ważnymi postaciami światowej sceny jazzowej jak Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sesyjny, a także kilka albumów pod własnym nazwiskiem.

- Jestem wielkim szczęściarzem, grałem z największymi tego świata i bardzo jestem im wdzięczny za cierpliwość oraz za znoszenie mojej artystycznej obecności. Miałem też wielkie szczęście słuchać na żywo tych, którzy już odeszli. To są rzeczy, które zostają już na zawsze i potem to, kim jesteśmy wynika z tego, co przeżyliśmy - powiedział Piotr Baron.

Przed ponad miesiącem objął stanowisko dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Juventus, która rozpoczyna 11. sezon artystyczny. - Objęcie jej steru jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Wstępuję na tę nową drogę z ogromnym entuzjazmem i pełen nadziei na zrealizowanie ciekawych projektów - stwierdził nowy szef orkiestry.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, podczas której Piotr Baron opowiedział o planach związanych z Sinfonią Juventus na kolejnych pięć lat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Piotr Baron (saksofonista, dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Juventus)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Massimo Pupillo: doświadczałem innych stanów świadomości poprzez rytuały

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 11:54
- W Himalajach miałem okazję uczestniczyć w trwającym tydzień rytuale, podczas którego mnisi śpiewali przez 8 godzin dziennie. Siedzieliśmy z 350 mnichami śpiewającymi techniką gardłową, do tego bębny, czynele i długie trąby. Po kilku dniach zaobserwowałem u siebie zmianę - mówił w Dwójce basista włoskiego zespołu Zu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joachim Mencel: z Bradem Terry’m połączyła mnie idea słuchania

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 14:02
- Ruszyliśmy kwartetem we wspólną trasę koncertową po Polsce. W Gorzowie Wielkopolskim przyszliśmy z Bradem do klubu wcześniej i zagraliśmy we dwóch. To był początek duetu – opowiadał w Dwójce ceniony pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Namysłowski: zaczynałem od wiolonczeli

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 18:11
- To był mój szkolny instrument. Byłem jeszcze uczniem liceum muzycznego, kiedy zagrałem w 1957 roku na drugim festiwalu jazzowym w Sopocie. To było trochę nielegalne granie, bo szkoła niechętnie patrzyła na uczniów grających jazz – mówił w Dwójce wybitny saksofonista.
rozwiń zwiń