Czy brexit wygna Polaków z Wysp?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 18:10
31 stycznia, a więc już za kilka dni, o godz. 23.00 czasu polskiego Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Pytanie, co stanie się z niespełna milionem Polaków, którzy przebywają na Wyspach.
Audio
  • Czy zbliża się polexit z Wielkiej Brytanii? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/FotoDuets

Do grudnia 2019 roku wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej złożyło 512 tysięcy Polaków mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii. Ci z naszych rodaków, którzy takiego statusu nie uzyskają do 31 grudnia 2020 roku, będą musieli opuścić Wyspy. Czy czeka nas zatem wielka fala powrotów do Polski?

- Jest w ogóle pytanie, jak brexit wpłynie na sytuację polityczną w Polsce i w całej Europie. Czy okaże się on początkiem pewnej fali, pierwszą kostką domina? Ja natomiast uważam, że nie nastąpi żadna rewolucja w takim sensie, żeby nagle setki tysięcy Polaków miały wracać z Wysp do Polski. Po pierwsze dlatego, że to mobilna grupa, przystosowana do życia w społeczeństwie zachodnim. Po drugie dlatego, że oni są tam po prosu potrzebni. No i wreszcie, nie ma chyba teraz w Polsce takiego boomu gospodarczego, który zachęcałby tych ludzi do pozostawienia swojego dorobku nad Tamizą i powrót nad Wisłę - przekonywał prof. Sławomir Sowiński, politolog.

On, a także drugi z gości audycji - publicysta Artur Bartkiewicz mówili również m.in. jak po brexicie zmieni się życie Polaków i obywateli innych państw mieszkających w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierunek: Polska. Powrót z Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:00
Bliski Wschód był dla niej fascynującym miejscem do odkrycia. O tym co dziewczynę z Zachodu pociągało w Bliskim Wschodzie opowiada Marianna Chlebowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemnice dzieł sztuki". Przemysław Barszcz: szukaliśmy drugiego dna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:22
- Są w tej książce dzieła sztuki, w przypadku których może nie odkrywamy ich drugiego dna, ale wraz z żoną dajemy przyczynek do przybliżenia tego tematu - mówił w Dwójce Przemysław Barszcz, współautor (obok Joanny Łenyk-Barszcz) książki "Tajemnice dzieł sztuki".
rozwiń zwiń